Moscovia delenda est (don_katalan) wrote,
Moscovia delenda est
don_katalan

Що особливо цікаво та незвично, так це текст присяги, написаний московитами для нового гетьмана

Історичні дописи від Рудої Пані
25-го липня (хоча за старим, юліанським стилем) 1687 року в маленькому містечку Коломак (сучасна Харківщина) гетьманом Лівобережної України було обрано Івана Степановича Мазепу (1639-1709).
Він отримав булаву внаслідок чергової антигетьманської змови генеральної старшини, інспірованої фаворитом тодішньої московської правительки Софії князем Василієм Голіциним проти попереднього гетьмана Івана Самойловича, усуненого від влади та засланого до Сибіру.
Кандидатура нового гетьмана була вибором виключно Москви, яку повністю задовільняла та обставина, що уродженець Правобережної України Мазепа, який потрапив до Лівобережної Гетьманщини в 1674 році (за 13 років до того) внаслідок полону в якості генерального осавула гетьмана Правобережної України Петра Дорошенка, та дивом кілька разів уникнув смерті при цьому, - залишався для вищої лівобережної козацької шляхти, тісно пов'язаної між собою родинними зв'язками, чужинцем та вискочкою.
Але я зараз не про це.
Що особливо цікаво та незвично, так це текст присяги, написаний московитами для нового гетьмана, який Іван Мазепа прочитав Василю Голіцину, приймаючи від нього булаву та клейноди:
"Я, раб Божій Іоаннъ, обѣщаюсь предъ симъ святымъ Евангеліемъ Господу Богу всемогущему, в Троицѣ Святѣй единому, на томъ, что быти мнѣ у Пресвѣтлѣйшихъ и Державнѣйшихъ Великихъ Государей, Царей и Великихъ Князей Іоанна Алексѣвича, Петра Алексѣвича, и Великія Государыни Благовѣрныя Царевны и Великія Княжны Софіи Алексѣвны, всея Великія и Малыя и Бѣлыя Россіи Самодержцевъ.... въ вѣчномъ подданствѣ <це було прямим, і далеко не першим, порушенням Переяславської угоди з боку Москви> вѣрно и постоянно И КЪ ПОЛЬСЬКОМУ КОРОЛЮ И КЪ САЛТАНУ ТУРСКОМУ И КЪ ХАНУ КРЫМСКОМУ НЕ ИЗМѢНИТЬ, И НИ О ЧЕМЪ СЪ НИМИ, безъ Ихъ Великихъ Государей, Ихъ Царскаго Величества указу и повелѣнія не ССЫЛАТЬСЯ И НЕ ПИСАТЬ И СОВѢТА СЪ НИМИ НЕ ИМѢТЬ..."
Як самі бачите, про Швецію та її короля в цій дивній присязі немає жодної згадки. Так що, навіть з боку московитської (завжди схибленої) логіки, військовий союз гетьмана Мазепи з Карлом XII, до якого він перейшов 7-го листопада (за старим стилем) 1708 року, не є ніякою зрадою.
Але ж коли то в Москві хоча б якоюсь логікою керувалися... Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2483826.html.
Tags: дебилы, история, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan 12月 29, 2014 14:39 117
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment