Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Цього дня 1605 року в московському Кремлі був вінчаний на царство Лжедмитрій I

Лідія Гайдар
Цього дня 1605 року в московському Кремлі був вінчаний на царство Лжедмитрій I.
Ким був насправді цей сміливий та заповзятливий чоловік історики, мабуть, вже ніколи не довідаються. Існує купа версій про його походження, в тому числі і така, що він дійсно був сином Івана IV Грозного.
Але росіянські історики зазвичай уникають іншої проблеми цієї історичної постані, яка ніяк не пов'язана з його справжнім чи хибним самозванством. А вона полягає в тому, що Лжедмитрій міг бути скільки завгодно разів рідним сином царя Івана - права на московський престол після смерті свого батька та старшого брата, царя Федора, він все одно не мав.
Бо був незаконнонародженою дитиною. Наразі відомо про сім дружин Івана Грозного, з яких він вінчався з першими чотирма. Православна церква дозволяє своїм вірянам три офіційні шлюби. Четвертий, як правило, можна укласти за особливим дозволом, зазвичай заради продовження роду.
Матір царевича Дмитрія, Марія Нагая, була сьомою жінкою Івана Грозного. Але статуса законної дружини ніколи не мала, оскільки не вінчалася з батьком своєї дитини в церкві. Так що вона сама, за уявленнями тих часів, була хіба що співмешканкою царя, а її син був хай царським, але байстрюком. Який в будь-якому разі не мав жодних прав на московський престол.
Та коли це московитів цікавили закон і справедливість?
До речі - хоча ті ж московські історики зазвичай стверджують, що зі смертю в 1598 царя Федора I Іоанновича, який не залишив після себе дітей, пряма гілка нащадків московського князя Івана Калити (а лише виключно вони мали право бути московськими правителями) обірвалася. Зрозуміло, що таке заперечення було дуже вигідним для царя Бориса Годунова, який тільки з ним і зміг стати московським царем - за правом свойства (його сестра Ірина була дружиною царя Федора), якщо вже кровних рідних "не залишилося".
Насправді, навіть на момент вбивства Лжедмитрія I в 1606-му на Москві залишалася живою єдина законна спадоємиця московських царів, двоюрідна племінниця Івана Грозного та троюрідна сестра Федора Іоанновича, Марія Старіцкая (бл. 1560-макс.1617). Її батьків та майже всіх братів та сестер за наказом царя Івана було вбито в 1569 році, і таким чином вона залишилася сиротою в 9 років. В 13 років скажений дядько видав її заміж за короля Лівонії Магнуса, принця датського, від якого вона мала двох дочок. Овдовіла в 25 років, після чого була практично викрадена московським урядом, привезена до Московського царства. В 1588 році (28 років) була проти волі пострижена в чорниці, в 1589 році була отруєна її молодша, 9-річна дочка (старша померла маленькою ще в Лівонії).
Оця пані і була єдиною "по крові та звичаю" законною спадкоємицею московських царів. За традиціями тих часів (і не лише на Москві) вона сама не могла стати царицею, але через неї міг стати царем її чоловік (а якби залишилася живою її донька - то її зять та гіпотетичні онуки). Та й чернечий клобук, за певних умов, з дозволу патріарху, можна було з Марії зняти. Але ж коли це на Московщині церковна влада виступала проти влади світської?
І останнє.
Якщо Марія Старіцкая була законною спадкоємицею московської корони за звичаєм, то Марина Мнішек, вдова Лжедмитрія I, була ще більш законною царицею московською за законом. Бо була першою в історії КОРОНОВАНОЮ московською царицею (8-го травня 1606 року).
Ця обставина була настільки небезпечною для нової правлячої династії Романових, що польку або задушили, або утопили наприкінці 1614 року. Марія ж Старіцкая померла своєю смертю не пізніше 1617 року, у віці десь 57 років.
Романови на той час царювали вже 4 роки.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2508910.html.
Tags: история, рассея
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments