Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Машина часу зі скрипом понеслася на 60 років назад, і кримчани – її нещасні пасажири

Igor Lutsenko

Нижче – надзвичайно яскравий текст (не мій) про те, що буде з Кримом у наступні кілька років. Спойлер – солончакова пустеля під російським прапором. Джерело – (https://twitter.com/JhoneSmith7/status/1307414081914245127?s=19).
***
Запам'ятовуйте Крим сьогоднішнім, тому що скоро ви його не впізнаєте.
Електрика, газ, продовольство, транспортне сполучення - це проблеми Криму? Так, звісно. Але всі вони тьмяніють у порівнянні з головною, фундаментальною проблемою.
Вода.
Вода - це не тільки «попити», «попрати» і «помитися». Це не тільки заводи, каналізація та сільське господарство. Після війни населення Криму становило 379 тис.
Правда, з урахуванням того, що до цього було депортовано все кримськотатарське населення.
І тим не менше, задумайтеся про цифру – 379 тис. проти сьогоднішніх близько 2,5 млн.
Причина нечисленності післявоєнного Криму до неподобства проста - була заселена лише вузька приморська смуга, та ще передгір'ях Кримських гір.
Тому що тільки тут відбувалося накопичення опадів в горах, які джерелами і річками, стікаючи до узбережжя і в долини, давали людям прісну воду.
Вся решта території представляла собою великі солончакові степи, не тільки не придатні для сільського господарства, а й для існування людей, оскільки прісної води в степовому Криму не було. Взагалі.
Зовсім. В колодязях і свердловинах - розсоли. Власне, як і належить бути на посушливому і жаркому острові, оточеному з усіх боків морем.
І ось в Крим прийшов Північно-Кримський канал. Як сказати, прийшов.... Спочатку на Дніпрі побудували Каховське водосховище. Потім побудували власне канал і каскад насосних станцій, потім обладнали іригаційні мережі.
Майже два десятки років, неймовірні витрати.
І степовий Крим почали промивати. По 1 кубічному кілометру води в рік. 1 мільярд тонн.
Є такий термін, називається він «розсоленням» грунтів. Якщо довго-довго лити на солончаки прісну воду, то солі поступово будуть з грунту вимиватися, а над підземними розсолами сформується купол прісної води, що перешкоджає зворотному капілярному засоленню.
Грунт стане придатним для сільськогосподарського використання, а з прісного купола можна буде відбирати деяку кількість води для питного водопостачання. Значить, можна обробляти поля, сади і виноградники, будувати села, завозити людей.
Саме так і сталося з Кримом з будівництвом Північно-Кримського каналу. А потім з передачею Криму Україні почалася гігантська програма розсолення грунтів, перетворення їх у ріллі і виноградники. Десятками тисяч поїхали переселенці з України, в основному -хлібороби і тваринники
Населення Криму почала стрімко збільшуватися. 800 (Вісімсот) сіл і селищ в степовому Криму отримали автономне водопостачання.
І, звичайно ж - вибухове зростання промисловості. Всі основні підприємства Криму зобов'язані своїм ростом або взагалі появою воді Північно-Кримського каналу.
Тому що заводи - це не тільки виробничі потужності, найчастіше з великим споживанням технічної прісної води, але і люди, тисячі, десятки і сотні тисяч людей, які повинні мати можливість нормально жити, пити, їсти, митися, прати, вибачте - ходити в туалет, просто кажучи - постійно витрачати прісну воду.
І ось Північно-Кримський канал закрився. А населення Криму залишилося. І промисловість залишилася. І водоспоживання залишилося майже на рівні 2013 року, за винятком частини сільськогосподарських площ зі штучним зрошенням.
Крим почав стрімко «пропивати» свої запаси прісної води, які накопичувалися десятиліттями. Спустошуються водосховища, по-варварськи розбурюються і відкачуються залишки прісної води з ділянок, де вони 50 років формувалися за рахунок протоки води з каналу і системної іригації
І, звичайно, тут же задзвеніли перші дзвіночки. То тут, то там з свердловин вже пішла засоленная вода, подекуди з'явилися вже і розсоли.
Наука гідрогеологія каже, що Крим без масованого протоки прісних вод в будь-якому випадку повернеться до свого початкового солончаковому станом, оскільки капілярне підняття розсолів поступово засолить лінзи прісних вод, зробивши їх непридатними до використання.
Це процес довжиною років в 12-15, якщо його, звичайно, не прискорювати. Але його прискорили, рази в 3.
А тепер про головне.
Чим будуть займатися люди в 800 сільських населених пунктах Криму, коли навколо них відродяться солончаки, і не зможе рости не тільки хліб і виноград, а й навіть чагарникова акація? Що будуть пити ці люди?
Що будуть пити кримчани в містах, чим змивати в своїх туалетах, коли водосховища спорожніють остаточно, а в свердловини остаточно прийде розсол?
Про промисловість не буду, і так все ясно.
Крим приречений до повернення у далекий 1947 рік, коли населенню в 379 тис. з їх тодішніми надскромних потребами цілком вистачало води.
Але тоді і в Армянську жило близько 3 тис., а не більше 20 тис., як зараз. На заводі «Залив» в Керчі працювало від сили сотні півтори працівників, і не був він жодним містоутворюючим підприємством, як зараз ...
Машина часу зі скрипом понеслася на 60 років назад, і кримчани – її нещасні пасажири.
Пару ремарок в кінці.
Сподіваюся, ми всі розуміємо, що ніякі водоводи з Росії, навіть якщо вони і будуть, не в змозі зрівнятися з потужністю перекидання води з Дніпра, з якого на потреби Криму відбиралося близько 20% стоку цієї великої річки. Відтак не буде протоку солончаків, отже - читай вище.
Ви помітили, що слова «туристи», «відпочиваючі» взагалі ні разу не використані? Здається, зрозуміло, чому... Не до них.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2582867.html.
Tags: история, крим, подонки, піар, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment