Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Алі Татар-заде · про вірменський фольклор

також розкажу цього уїк-енду про вірменський фольклор. Епос про національно-визвольний рух вірмен - це приклад того, як нація може сміливо взяти "не зовсім свою", але вже, власне, нічию спадщину та зробити з кам'яної брили - статую, як Мікеланджело.
Все почалося з короткої звістки у "Книзі царів" (Біблія) про те, що два сини - Шарецер та Адрезер - вбили свого батька, асирійського царя Синахериба, і збігли після того в Урарту (Арарат), бо владу захопив третій син, непричетний до вбивства (Ассархаддон, який потім попив багато кровушки Урарту).
Звісно, згадка про Арарат не залишилась непоміченою вже для давніх вірменських літописів.
А уж народні сказителі зробили із цього величну сагу.
Ті два брати-батьковбивці виявились лише царевбивцями, і звати їх Санасар і Багдасар.
Цар силою взяв заміж їхню матір - красуню-вірменку Цовінар, однак народила вона не від нього, а від святої води з джерела.
Діти стали богатирями (пехлеванами). Коли підрасли, Синахериб сам почав боятися своїх пасинків, влаштував їм кілька пасток, а ті врешті решт його вбили.
І в Урарту вони не втекли - а гордо повернулися на батьківищну своїх пращурів.
Подальші пригоди йдуть з покоління в покоління.
В легендах красиво відбилися усі мислимі події з історії Вірменії.
Асирійське царство (воно ж Мсра-Мелек, тобто "Єгипетське" або "Східне") часом стає схожим на підступних візантийців, багдадських халіфат, османську імперію чи іранське шахство.
Діти вбитих воюють з дітьми вбивць.
Нарешті, четвертий пехлеван - Мгер Молодший - обретає таку велетенську силу, що його просто не носить матінко-земля, і він кам'яніє або застигає скелею.
Так історія Урарту (які, кажуть, насправді були прямими предками не вірмен, а нохчо - чеченців та інгушів) стала стартом для легендарної історії Вірменії.
Кожен вірменин без винятку знає імена тих чотирьох богатирів, діда-батька-сина-онука, інакше він не вірменин.
Пам'ятки героям Сасуна (так зветься епос) стоять по всій Вірменії.
Ще не зустрічав жодної праці вірменського вченого, де б доводилось, що все це брехня, що люди не вміють хапати руками стріли, стрибати через гори, випивати водоспади, кам'яніти та вагітнити від джерельця.
А також, що Мгера Старшого, Мгера Молодшого, Давида Сасунці та Санасара й Багдасара насправді не існувало, що вони не могли жити в одну епоху, що асирійці не могли бути мусульманами, як і урартійці - християнами, а єгиптяни ніколи не воювали з вірменами.
Їхні борці з міфами зайняті боротьбою з ЧУЖИМИ міфами.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2611606.html.
Tags: история, кавказ, піар
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments