Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Алі Татар-заде · до слова, розкажу народну легенду про народ Киргиз

Як не дивно, вона не киргизька, а більше популярна в сусідніх народів - казахів, узбеків та каракалпаків. У останніх особливо. Кир-киз - "Сорок дівчат".
Я в дитинстві читав кілька версій, і в порівнянні з кожною з них меркнуть усі совітські "істерни" (щоправда, я їх не дивився, вибачте - але знаю із мемів поклонників).
Стисло кажучи, дівчина на ім'я Гулаїм - донька місцевого правителя - стала на чолі дружини із сорока дівчаток, коли на їхні пасовиська насунули вороги (за іншою версією - власне не вороги, а "законний повелитель" бунтівної провінції).
Завойовники загарбали сорок девиць і залишили їх під охороною кількох лицарів, навіть не зв'язавши їм руки-ноги: мовляв, що можуть зробити 40 дівчат з чоловіками?
Але ті ноччю хитрощами роззброїли та вбили охоронців, а самі взяли собі їхні обладунки і створили банду відважних розбійниць, чи то пак визволительниць від гніту.
Там ще багато пригод, у совітському офіціозі все скінчається іділічно, а в фольклорі - як завжди, трагично.
Гулаїм двічі виходила заміж, перший раз її взяли в дружини хитрощами (жених був вбитий прямо на весіллі), сама вона кохала якогось принця з власних снів, а той виявився реальним чоловіком.
Але в ході одного з боїв, коли "наречений, який наснився" спішив на допомогу дівчатам (йому теж наснилась Гулаїм), дівчата прийняли його за противника, і загинули обидва - він та вона.
А 40 дівчат чи вознеслися на небо, чи скам'яніли від горя, а чи жили довго і щасливо та дали початок киргизам. "Думки сказителів розходяться".
Коментарі
Надія Захарчук
китайці їх описували рудиськами зі світлими очима.. ті, кого ми зараз бачимо - зкитайщена версія..
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2612281.html.
Tags: история, піар
Subscribe

promo don_katalan Грудень 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment