Moscovia delenda est (don_katalan) wrote,
Moscovia delenda est
don_katalan

Нащадки Мазепи

Лідія Гайдар
2-го жовтня (в ніч з 21 на 22 вересня за юліанським календарем) 1709 року в селі Варниця неподалік від Бендер, на 71-му році життя помер гетьман Іван Степанович Мазепа.
Російська історіографія традиційно описує останні дні гетьмана як повністю програвшого, переможеного Петром I самотнього знесиленого старого, покинутого друзями та прибічниками напризволяще, в якого не залишилося рідних та близьких.
Насправді, після поразки шведів під Полтавою 27-го червня (за юліанським календарем) 1709 разом з Мазепою до Молдовського князівства (яке знаходилося тоді під протекторатом Османської імперії) подалися приблизно 2-3 тисячі козаків та близько 45 старшинсько-козацьких родин (генерального обозного І.Ломиковського, генерального писаря П.Орлика, генеральних бунчужних І.Максимовича та Ф.Мировича, прилуцького полковника Д.Горленка та ін.).
Крім того, з Мазепою до останнього подиху гетьмана залишався його рідний небіж, осавул Війська Запорозького Андрій Войнаровський (син давно померлої на той час рідної молодшої сестри гетьмана, Олександри).
Саме він, до речі, і отримав в повному обсязі казкову спадщину свого дядька - 160 тис. червонців (для зрівняння - РІЧНИЙ бюджет Лівобережної Гетьманщини за часів гетьмана Данила Апостола (з 1727 року) складав 122 тис. червонців.
Вже після смерті Івана Мазепи його племінник одружився з представницею козацько-старшинської родини Мировичів, Ганною, яка народила йому двох дітей - сина Станіслава та доньку Ульрику-Елеонору.
Сам Андрій Войнаровський в 1716 році за наказом Петра I був викрадений в Гамбурзі, привезений до Петербургу, де до 1723 року перебував в ув'язненні у Петропавлівській фортеці, після чого його було відправлено на заслання до Якутську, де він і сконав в 1740 році.
Але його нащадки доводилися внучатими племінниками (двоюрідними онуками) Мазепі, так що мали продовжити його рід. Втім, про їх подальшу долю наразі нічого не відомо. Остання інформація про Станіслава - те, що в 40-і роки XVIII століття він жив у Франції, в Парижі, де служив лейтенантом французької армії. Вважається, що на ньому "українська" чоловіча лінія Войнаровських згасла (батько Войнаровського був поляком, і мав від першого свого шлюбу синів).
Але що цікаво, і про що зазвичай історики не згадують - у Івана Мазепи, окрім Андрія Войнаровського, був ще, щонайменше, один кровний нащадок. Молодша сестра гетьмана, Олександра (вона була приблизно на 10 років молодша за Мазепу), за своє недовге життя (вона прожила близько 40 років) виходила заміж тричі. І, якщо свого молодшого сина Андрія Войнаровського вона народила в останньому шлюбі, то старшого сина, Івана Обідовського, вона народила від свого першого чоловіка.
Між братами було чотири роки різниці, і саме старший небіж Мазепи (названий на його честь) був улюбленцем свого дядька. Іван помер за вісім років за гетьмана, в віці лише 25 років - загинув на Північній війні Московського царства зі Швецією. За три роки до смерті Іван Обідовський одружився (що цікаво) з дочкою Василя Кочубея, Ганною (таким чином, Мазепа та Кочубей стали сватами), і залишив після себе маленького сина, також Івана (цей хлопчик доводився онуком і Кочубею, і Мазепі). Який, власне, і був тим самим другим кровним нащадком гетьмана (в 1709 році йому було приблизно 8-11 років).
Про Івана Обідовського-молодшого історикам відомо тільки те, що в 1722-1723 роках він навчався у Вроцлаві, після чого повернувся до України. Цей внучатий племінник Мазепи намагався отримати хоча б щось зі спадщини свого батька - але, зрозуміло, не мав у тому успіху. Навряд чи хлопець побачив хоча б щось і зі спадщини свого двоюрідного діда Мазепи.
Так що рідні у гетьмана залишалися і після його смерті. І, хоча історикам нічого не відомо про долі трьох його двоюрідних онуків (а можливо, навіть чотирьох - деякі дослідники стверждують, що після Івана Обідовського залишилося два сини, а не один - Михайло та Іван), всі вони могли мати дітей та онуків - та продовжити, таким чином, хоча і не напряму, рід Мазеп.
Що стосується близьких гетьмана.
Як відомо, в 1668 році він взяв за себе вдову генерального осавула Самійла Фридрикевича, Ганну Половець (?-1702), яка від першого чоловіка мала двох дітей - Криштофа та Марію. Хоча деякі історики впевнено кажуть, що-де гетьман їх усиновив - насправді, до наших часів не дійшо ніяких звісток про те, що була здійснена якась юридична процедура з цього приводу. Та й батькове прізвище пасинок та пасербиця Мазепи на його не змінювали.
Втім, відносився до них гетьман, як до власних дітей.
Криштофу від допоміг стати седнівським сотником та подарував доходи з заможних містечок на Чернигівщині - Смяча та Конотопа.
Марію з багатим посагом видав заміж за сина білоцерковського полковника, Михайла Громику (Громеку).
Криштоф, скоріш за все, помер або загинув ще до "зради" свого вітчима, і це його "врятувало" від помсти Петра I. А от Марія, хоча й овдовіла за два роки до смерті Мазепи, мала необачність його пережити. І була відправлена на заслання до Сибіру, з якого вже не повернулася.
Криштоф залишив після себе сина та доньку, які також мали дітей та онуків. Про дітей Марії відомо, що у неї до дорослого віку дожили два сини та дві доньки.
Так що рід цих некровних нащадків Мазепи також продовжився.
Бо ж "козацькому роду нема переводу", попри всі намагання та зусилля Москви.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2613583.html.
Tags: анализ, история, піар, україна
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 114
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments