Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

розвінчання національних міфів

Алі Татар-заде
сьогодні про "розвінчання національних міфів" я покажу на прикладі маленького кримського автохтонного народу - тюрків-караїмів. До втручання нацистської та комуністичної адміністрацій вони, як і схожий етнос - кримчаки - нараховували стабільно по 6 тис кожен. А для Криму це чимало. Із кримчаками сталась велика трагедія в один акт: їх в перші місяці окупації знищили нацисти, прийнявши їх за євреїв (тому що релігія була повністю ідентична). Караїми встигли підготуватися, і за допомогою кримських татар понесли значно менші втрати - на мові того жахливого часу їм довелося доводити сумасбродним нацистам, що вони - ні в якому разі не євреї, взагалі, що вони нащадки хозар і навіть не юдаїсти, а тенгріянці. Це врятувало життя більшості (хоча меншість все таки встигли скарати на горло, до того ж частина караїмів добровільно пішла на страту разом зі своїми супругами, дітьми кримчаками й євреями).
Після війни караїмам не можуть простити, по суті, того факту, що вони врятувалися.
Зауважте - вони не займали місць в гітлерівській адміністрації, не керували і не підбурювали стратами євреїв (навпаки, кого могли - рятували, приписуючи до своїх), але сам факт вимушеної рятівної міфології викликав такий гнів.
Переважно цей гнів випромінюють представники росіянських євреїв в науці, чи краще звузимо це до більш точного - рускіх (росіянців) єврейського походження.
Глумління над національною міфологією караїмів стало бонтоном і чи не загальним місцем в російській науці - різних напрямів, переважно гуманітарних.
На жаль, українську науку, яка довгий час перебувала під гипнозом та канчуком російської, ця чаша теж не проминула.
Караїми - тепер настільки маленька громада, що кожен науковець у ній на вагу золота. Їх давно вже не 6 тисяч, а 300-600.
Серед науковців - переважають технарі і точніки, а не гуманітарії. Лінгвістів, етнографів, істориків лічені одиниці, і більшість також не за фахом, а второю освітою чи самотужки.
Проте вони одважно - саме так - протистоять великій масі вчених, які тільки й роблять що витирають ноги об караїмів. І об як націю, і як релігійну громаду, і саму назву, і мову, і слово.
І об авторитет духовних лідерів минулого, просвітників, дослідників минулого, а також - фольклористів та творців міфів.
У мене попервах волоси стояли дибки, коли я читав вирази, в яких російська наука полоскала караїмство.
Потім звик.
Багато росіянців єврейського походження обрало собі в спеціалізацію ні що інше, як "караїмознавство", і звісно їх просто в сто разів більше, ніж власне караїмів в актуальному середовищі, фізично.
А де маса і авторитет, там і неможливі речі - прямі насмішки над народом, який з одного боку оголошується неіснуючим, міфом, фейком, а з іншого - постійно піддається діфамації, і віра його, і легенди, і пам'ятки.
І це творять науковці!
А тепер про "шкідливість міфу".
Я свого часу витратив багато часу, відшукуючі міфологічні та літературні релікти караїмів.
Як завжди в такому досліджені, я був не розчарований і не міг ним бути - тому що зустрів красу, гармонію, мудрість.
А ще, я не побачив там ні одного саме шкідливого міфу.
Жоден з них, приміром, не закликає вважати некараїмів нижчими істотами, не оголошує усіх інших прийшлими а себе - автохтонами. Караїми не провіщають, ніби весь світ чи блага цівілізації проізошли від них.
Ні, фактично всі їхні міфи формулюють одне єдине, те що знайоме українцям в одній сакраментальній фразі Леся Подеревьянського: "від'є...ся від нас".
На повному серйозі з легендами,міфами воюють маститі бородаті академіки, доводячи що навряд чи Керчь названа на честь перського царя Куруша (Кира Великого) і що не було в такому-то році єрусалімського короля Балдуїна, який подарував караїмам Крим (він жив в іншому році, Карле!)
Якщо порівняти з бойовими діями, то будь-які паростки караїмського міфотворчества підлягають негайним вилітам важких бомбордувальників, десантам загонів з напалмом і минометами. І це, повторюся, роблять люди з високими науковими ступенями.
Так, немає фізичних доказів, що караїми врятувались колись, в 14 столітті, від чуми - "Чорної Смерті" - уйшовши всім племенем в гірські "печерні міста". Хоча нема, чорт забирай, і спростування - однак академіки перетворюють це на діфамаційні насмішки.
"Нема доказів - значить ви брешете".
Так, навряд чи принцеса Джанике покінчила з собою, полюбивши чабана-музиканта караїма - але ми не знаємо, від чого і як вона померла чи загинула.
В ціх "розвінчаннях" відчувається справжня ненависть.
Хоча від таких міфів немає, повторюся, ніякої шкоди - нікому.
Врешті решт, це просто красиво.
Але за одної умови: якщо це не ненавидити.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2631626.html.
Tags: история, крим, левые, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan Грудень 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment