Отже це сталося й Азербайджан 27 жовтня подав міждержавну заяву до Європейського суду з прав людини проти Вірменії, у якій вимагає на невідкладні заходи за 39 правилом Регламенту.
Перелік цих запитаних у Суду заходів широкий; він охоплює припинення ракетних обстрілів цивільних об'єктів, припинення підтримки "злочинної" влади на окупованих територіях, припинення надсилання на ці території "добровільців"/"найманців", власне й виведення окупаційних військ.
Найцікавіше, що Азербайджан вимагає від ЄСПЛ у цій справі 47319/20 також невідкладно зобов'язати Вірменію припинити "політику ненависті" проти Азербайджану та його громадян.
Що ж.
Тепер Страсбург повноцінно перетворився на "суд війни", де будуть розглядатися у вимірі прав людини три міждержавних конфлікта (РФ-Грузія, РФ-Україна, Азербайджан-Вірменія).
Та лише у одному з них тепер маємо взагалі унікальний для міжнародного права прецедент фактично "зустрічного позову".
Прогнозую що наразі ЄСПЛ задовольнить невідкладні вимоги Азербайджану частково та поставить перед Вірменією якесь єдине загальне зобов'язання, без конкретики та без преюдиції, без вказівок, чи є території окупованими, чи є "влада Арцаху" злочинною та чи є комбатанти саме найманцями.
Вимогу зобов'язати через суд "припинити ненавидити" в умовах масштабного збройного конфлікту коментувати важкувато..., але спишемо це на мілленіум.
Втім, примітно, що слова "тероризм" у прес-релізі ЄСПЛ немає.
Цікаво чи з'явиться воно у матеріалах справи 47319/20.
Для нас ця ситуація є цілком практичною, бо сьогодні Азербайджан зробив те, що Україна не спромоглася щодо Сходу з 2014 року.
А саме - подати в ЄСПЛ запит за 39 правилом із майже гарантованою швидкою відповіддю Суду.
Більш того, через не переховувану наразі участь кримських вірмен у карабаському конфлікті Україна зобов'язана приділити особливу увагу до справи 47319/20 саме у вимірі піднятого питання найманців/добровільців.
Ще двадцять років тому геть абстрактне міжнародне право, що завжди пишеться кров'ю більше, ніж чорнилами, стає все ближчим до кожного нас....
Мексиканські фотографи, здається, зробили його непоганий сучасний портрет.


- Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2635359.html.
Journal information