Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

ще одна цікава складова битви за Карабах - "геоінформаційна"

Алі Татар-заде
ще одна цікава складова битви за Карабах - я б назвав її "геоінформаційною".
1. Сторони звуть по-різному одні й ті самі населені (та не надто населені) пункти. Здавалося б, все просто - азербайджанці надають в коміюніке перевагу тюркським і мусульманським топонімам, а вірменські - вірменським або нейтральним. У них справді пройшла хвиля пеерйменувань, частина яких є новоділом, частина - перекладом, а частина - поновленням історичної спадщини.
Але я помітив, чи мені здається що так, - що азерб.сторона продумує, яку назву з двох подавати, і з якої нагоди. Якщо назва знакова для вірмен, то її можна оголосити і вірменською - щось типу спроби деморалізації (наприклад Гадрут).
Для внутрішнього вжитку - теж, якщо раніше з цім селом чи висотою пов'язаний якийсь бій (це як би сказати українцю, що "наші війська відвоювали територію ДАП", гадаю).
З іншого боку, самі вірмени Карабаху, хоч і "локалізували" практично 100% назв вірменською (навіть якщо це потребує зміну пари літер), - часто продовжують користуватися азербайджанськими назвами в побуті.
Особливо цім відрізняються ... некорінні вірмени.
Тобто цілі поселення, наприклад, ливанських вірменів, курдів, айсорів ітп. Як і прийнято в багатьох давніх культурах, - якщо відома назва, то заміняють її новим топонимом неохоче і лише в окремих випадках.
Ця ж категорія, до слова, цікава і тим, що підсвідомо слідують іншій традиції - вже геть забутій для сучасного "городскога" мишлення. А саме - неохоче селяться на руїнах, краще побудуватися поруч на пустирі, та ще й наглядати могили, які знаходяться поруч (фактично, в логіці Карабаської війни - могили противника).
2. Маніпуляції з назвами в тактичному контексті.
Азербайджанці, як мені вглядає, мають десь в обозі грамотного картографа. І психолога.
Села (руїни), які по ідеї давно вже в тилу наступаючої армії, оголошуються "взятими під контроль" чи "звільненими" з паузою в кілька днів, а те й тижнів.
Як правило, ці оголошення робляться у дні, коли реальними завоюваннями похвалитись не можна.
(для прикладу - це якби після штурму Донецька потім по одному-два повідомляти, що взято також Заперевальне, Павлоградське, Лідіївка, П'ятихатки і тд.)
Дух вони підіймають, це раз. Заповнюють лакуну, це два.
Дезорієнтують противника, це три : вони можуть, зачувши назву, вжахнути туди артилерією - тож краще б вони дізналися про це, коли там немає живої сили, в яку б поцілили.
Останні дні вірменська сторона теж пробує себе в психологічному використанні географічних назв.
Називається відомий населений пункт, по суті який знаходиться скоріше в тилу ніж у фронта, - і оголошується в небезпеці, а потім - чи одразу ж - таким, що від нього успішно відбито "діверсійні групи противника". Готова перемога малими витратами, з інформаційним визиском.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2639620.html.
Tags: война, кавказ, піар, свобода змі
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment