Moscovia delenda est (don_katalan) wrote,
Moscovia delenda est
don_katalan

Але може піти й іншим шляхом - турецьким

Алі Татар-заде
від того, наскільки масовим буде "ізход" вірмен із Карабаху та окружних земель, залежить і перспектива регіону. Алієв обіцяв нікого не чіпати, говорив про "культурну автономію" вірмен, здивував навіть мене тим, що не торкнувся питання місцевий - приїжджий (адже є велика різниця, на мене, чи це вірменин який родом з Карабаху, чи це ліванський біженець, чи біженець з того ж Азербайджану, чи колонізатор з корінної Вірменії). Але йому схоже не повірили, бо мають історію взаємного геноциду 90-х.
Отже, в випадку масової втечі про партизанську війну не йдеться (її можна вести тільки з опором на місцеве населення), політичний статус також під питанням - автономії простіше вимагати з наявним населенням, а не еміграцією. Тому стратегічно, я гадаю, вірмени зроблять помилку, якщо масово імігрують у Вірменію. Очевидно, що це дасть тільки один вихід - жити, плекаючи надії реваншу, жорстокого удару в зручний час, геноциду "у відповідь".
Між тим, питання можна було б вирішити політично, одразу після закінчення військової фази.
Раніше я цього навіть не торкався, настільки здавалось "а коли це ще буде", а все так стрімко змінюється.
Для цього потрібні холодні голови і в Єревані і в Баку.
Якщо Азербайджан прагне світової солідарності, то якусь форму інтеграції зі збереженням хоча б згаданої "культурної автономії" має надасти.
Але може піти й іншим шляхом - турецьким, при чому я маю на увазі "курдське питання" безвідносно до того, чи править країною Ердоган, чи хтось інший. Тобто, шляхом ігнорації.
До слова, більша частина тепер вже зруйнованого "поясу безпеки" - це одна з історичних земель курдів. Вони там навіть пробували оголосити автономію в 1992, одразу як вірмени перемогли азербайджанців - однак переможці їм такого не дали.
Бо зараз кожен міркує так: "автономія - це добре, коли воно у противника, і погано, якщо у мене; бажати мені автономії може тільки ворог".
Однак її можна втілити - я кажу не тільки про вірменську, але й про дві інші, курдо-мусульманську та курдо-єзидську автономії - навіть в унітарній державі.
Власне, це навіть простіше: закріпити сам факт "дарування" автономії не на федеративних правах, а як добру волю республіканського центру, з механизмом "дав повноваження - відняв повноваження".
Домінат азербайджанської (державної) мови в школі, змі, офіціозі, при вільному обігу та перекладі на вірменську і курдську.
Для вірменської меншини Азербайджану я б радив запровадити - від шкіл до газет - західновірменську, або мову світової діаспори (нею користуються переважно вірмени Зарубіжжя, а у Вірменії вона фактично під забороною).
Це може викликати діалог і підтримку навіть самої діаспори! Якби не здавалося це фантастичним, але при певному дипломатичному такті це можна досягти.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2652379.html.
Tags: война, история, кавказ, конспирология, турция
Subscribe

promo don_katalan 12月 29, 2014 14:39 117
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments