Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Правові аспекти Керченського інциденту

Borys Babin
Вже два роки минуло з Керченського інциденту та наразі жваве обговорення його наслідків триває не лише у російській пропаганді, але й у експертних колах.
Наразі по-різному оцінюються міжнародно-правові наслідки захоплення кораблів та екіпажів ВМС ЗСУ суднами "прикордонної служби" ФСБ РФ.
Версій багато, але зважаючи на час, що минув, можна дещо констатувати.
1. Питання - чи варто було Україні звертатися до міжнародних інституцій, а саме Міжнародного трибуналу з морського права та у наступному до арбітража в Гаазі навряд чи узагалі може мати негативну відповідь.
Чи були якісь інші ефективні форми тиску на РФ - скоріш за все ні.
Кораблі та екіпажі наразі повернуті та без наказу трибуналу навряд би це сталося, отже маємо практичний результат.
2. Питання - чи вірну юридичну позицію обрала Україна в арбітражі, описуючи дії РФ як не-військову, каральну акцію, також є риторичним.
Адже іншої перспективної позиції там просто не могло бути. Міжнародні судові процедури не застосовні до військових операцій РФ на морі.
Але застосовні до діянь російських "правоохоронців".
До речі така хоча б теоретично виграшна позиція, через специфіку синдрому Даннінга-Крюгера низки тодішніх посадовців, далася тоді Україні дуже непросто.
3. Питання - чи впливає якось така позиція на загальну кваліфікацію російсько-українського конфлікту має однозначну відповідь. Не вплине.
У "керченській" справі описується окремий інцидент, щодо якого можна (поки що) заявляти в Гаазі про відсутність його прямого зв'язку із статусом Криму та вод навколо нього.
Слід навести простий приклад. Україна описує у Міжнародному суді ООН та у Міжнародному кримінальному суді діяння російських карателів проти кримських татар, як расову дискримінацію та воєнні злочини відповідно.
При цьому такі діяння звісно описуються саме як каральні операції ФСБ та неучасть у них російських військових аж ніяк не впливає на юридичну позицію України щодо Криму та російській агресії.
Не позбавляє України права писати про це в міжнародні органи. Не становить жодних ризиків.
Тому нема ніякої принципової різниці між обшуком у Бахчисараї та захопленням кораблів у Чорному морі, адже і там і там маємо одну абревіатуру з трьох літер.
Маємо каральні дії окупаційних структур.
4. Питання - чи є ця правова позиція України обгрунтованою має таку відповідь: "вона могла та мала бути належним чином обгрунтованою".
Кораблі російських прикордонників ані за їхніми нормативами ані за міжнародним правом до військових суден не належать.
Аналіз правової практики, зібрання документів з дуже різних джерел, експертизи, думки авторитетних західних науковців... можна було б багато зробити за ці роки.
Можна було б.
Якщо б не професори Даннінг та Крюгер на Михайлівській площі.
5. Ну й головне - що ж далі?
Якщо все буде пущене на самотік то арбітраж може визнати Керченський інцидент військовою операцією та закриє справу.
За процесуальними підставами.
Це крім феєрічного апофеозу російської пропаганди нічого юридично не значитиме.
Ніяк на позиції сторін у питанні Криму не вплине.
Кораблі та екіпажі звісно Україна в РФ віддавати після цього не має та наказ гамбурзького трибуналу залишиться в силі.
Залишиться міждержавна "керченська" справа в Європейському суді з прав людини, де по ній десь після 2025 року буде якійсь рух.
Там ми точно щось колись виграємо.
Це гірший варіант.
Кращий варіантом стане визнання у 2021 році гаазьким арбітражем власної юрисдикції, а Керченського інциденту саме каральною операцією російських силовиків.
Крім наступного гарантованого виграшу справи (а само по собі порушення морського права тут є безспірним та питання лише у праві арбітражу його дослідити та визначити в рішенні) та відповідної юридичної кваліфікації РФ як держави-пірата, стягнення з неї величезних коштів, саме таке рішення арбітражу буде мати вагоме значення для окупації Криму.
Про що деталей поки писати не стану.
Тим більше що шанс виграти оцінюю наразі як 20%.
Не через слабкість юридичної позиції.
А суто через Даннінга та Крюгера.
Фотопортрети яких додаю як найбільш релевантні до ситуації картинки.

- Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2676412.html.
Tags: анализ, европа, крим, подонки, рассея, х%№ло
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments