Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

ЯК МОСКОВСЬКІ ЦАРІВНИ ЗАЗВИЧАЙ ЗАМІЖ ВИХОДИЛИ (ЧИ, СКОРІШЕ, НЕ ВИХОДИЛИ)

Історичні дописи від Рудої Пані
Історія династичних шлюбів московських царів бере свій початок в 1547 році, коли великий московський князь Іван IV Васильович (Грозний) оголосив себе "царем всєя Русі".
Хоча вже батько Івана Грозного, московський князь Василь Іванович, був змушений взяти шлюб (в вересні 1505 року) з дочкою свого підданого, бо впродовж дев'яти років пошуків для нього нареченої в європейских країнах жоден король, князь чи імператор не захотів віддати за спадкоємця московського престолу свою дочку, сестру або племенніцю.
Історикам відомо про три законнонароджені доньки Івана Грозного, але всі вони померли на перших роках життя.
У сина Івана IV, царя Федора, єдина дитина - дочка Феодора - померла у віці неповних двох років.
Так що першою царівною, яка досягла шлюбного віку, стала донька царя Бориса Годунова, Ксєнія (1582-1622).
Як це притаманно всім пройдисвітам, цар Борис дуже хотів зміцнити своє хитке становище на троні, задля чого намагався знайти для дочки якомога більш шляхетного нареченого, бажано - королівського похождення. До своєї загибелі в квітні 1605 року він здійснив приблизно шість спроб видати Ксєнію з помпою заміж. Але всі вони, з різних причин, не мали успіху (та й правлячі родини Європи не поспішали ріднитися з худородним володарем дикої країни, предки якого були прислужниками московських князів).
Наприклад, найперший кандидат на руку царівни, принц Густав Шведський, син шведского короля Еріка XIV (дарма, що того короля усунули від влади через його шизофрінію) приперся до Московщини зі своєю старою коханкою (від якої не збирався відмовлятися навіть після того, як візьме шлюб з царівною), ще й навідріз відмовився переходити до православ'я. Цар Борис, який спочатку дав йому "в удєл" Калугу, був змушений розірвати заручини та відправити до Углічу (з утриманням).
Принц Йоганн Шлезвиг-Гольштейнський (1583-1602), брат данського короля Християна IV (протестанта), погодився на всі умови Годунова, навіть на те, що після шлюбу він залишиться жити з дружиною на її батьківщині. Вже була призначена дата весілля, як "принц Ганс" (як його називали на Москві) раптом помер від наслідків непомірного вживання їжі та алкоголю (до чого його намагалися привчити майбутьні співвітчизники, та якось невдало).
Рештою, після загибелі свого батька, матері та молодшого брата Федора, Ксєнія влітку 1605 року потрапила до рук Лжєдмітрія, який згвалтував її та утримував при собі в якості коханки до листопада 1605 року. Бідолашну царівну постригли у черниці одразу після заручин самозванця з Мариною Мнішек.
У першого з царів Романових, Міхаіла Фєдоровіча (1596-1645) було аж сім дочок, з яких до дорослого віку дожили три царівни. Заміж він намагався видати лише старшу свою доньку (найпершу дитину) Іріну Міхайловну (1627-1679). Спроба ця видалася настільки невдалою та зухвалою, що надовго відбила будь-яке бажання у "заморських" принців свататися до московських царівен.
В 1640 році, коли Іріні виповнилося 13 років, батько знайшов для неї нареченого - сина данського короля Християна IV від морганатичного шлюбу (тобто, він не мав прав на данський престол після смерті батька), Вальдемара-Християна, герцога Шлезвиг-Гольштейнського (до речі, цей наречений доводився племінником нареченому-невдасі Ксєнії Годунової - тому, котрий невдало об'ївся мухоморів з горілкою).
В 1644 році Вальдемар прибув до Москви, і почалися перемовини про умови шлюбу між данським принцем та московською царівною. Невдовзі вони зайшли в глухий кут, так як цар Міхаіл вимагав від данця переходу в православну віру, на що той, зрозуміло, не погоджувався, та й взагалі вирівшив відмовитися від своїх шлюбних планів в Москві. Але Міхаіл Фєдоровіч не дав йому залишити місто. Рештою, герцог опинився під домашнім арештом - йому дали зрозуміти, що свободу він отримає лише після одруження (разом з прийняттям православія) з царівною Іріною.
Данець намагався, з кількома друзями, вирватися з Москви за допомогою зброї - його спіймали біля Тверських воріт, після чого відправили до буцегарні. Ніякі дипломатичні зусилля посла Данії та самого короля Християна IV ні до чого не призвели. Данця врятувала лише смерть царя Міхаіла в липні 1645 року. Він назавжди покинув Москву в серпні 1645 року, та, до речі, в подальшому житті "чомусь" жодного разу не брав шлюб (хоча хлопець був вродливий - зберігся його портрет).
З семи дочок царя Алєксєя Міхайловіча (1629-1676), які дожили до шлюбного віку, жодна ніколи не виходила заміж, і невідомо про будь-які спроби їх батька або когось з братів знайти для них наречених.
З трьох дочок (ще дві старші померли в дитинстві) співправителя та старшого брата Пєтра I по батькові, царя Івана V, найстарша царівна, Катєріна, в 1716 році була видана заміж своїм дядьком за Карла Леопольда, герцога Мекленбург-Шверинського, який був несповна розуму, при дворі шведського короля мав репутацію блазня та призвисько "мавпа Карла XII". Для Карла Леопольда шлюб з московиткою був третім за рахунком (що було принизливим для Романових), але й він не задався - чоловік знущався над дружиною, навіть бив її. Катєріна покинула чоловіка (з маленькою дочкою, яка пізніше стане російською правителькою Анною Леопольдовною) ще в 1722 році, хоча той помер лише в 1747.
Молодша сестра Катєріни, Анна (майбутня цариця Анна Іоановна) в 17 років була видана Пєтром I за 18-річного герцога Курляндського Фридриха Вільгельма - хронічного алкоголіка, який помер через 2,5 місяці після весілля.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2691639.html.
Tags: история, коллективное х%№ло, рассея
Subscribe

promo don_katalan декабрь 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments