Цього дня 1537 року (1.01) в Соборі Паризької Богоматері відбулося розкішне королівське вінчання - король Шотландії Яків V брав за себе доньку короля Франції Франциска I, Мадлен де Валуа.
І наречений, і наречена були прямими нащадками знаменитої Анни Ярославни, королеви Франції, причому обоє - і з боку батька, і з боку матері. 25-річний шотландець одружувався на грошах - посаг французької принцеси складав величезну за тих часів суму 100 тисяч ліврів, плюс ще на таку ж суму вона отримала коштовних подарунків, посуду та прикрас. Натомість, для його 16-річної молодої дружини, без тями в нього закоханої, цей шлюб був смертельним вироком - хвора на туберкульоз тендітна дівчина не була здатна перенести суворий клімат Шотландії, а її вагітність одразу поклала б її до труни - про що і саму принцесу, і її батька-короля чесно попередили придворні лікарі.
Король Шотландії ЯКІВ (ІАКОВ, ДЖЕЙМС) V (1512-1542) СТЮАРТ почав будувати свої шлюбні плани ще в 1530 році, за сім років до весілля, у віці 18-ти. Що цікаво - насправді, у нього не було ніякого вибору нареченої. Бо відповідно до підписної ще в 1517 році шотландсько-французької угоди, король Шотландії мав побратися виключно з французькою принцесою. На той час самому Якову було п'ять років, а Франциск I мав двох дочок - дворічну Луїзу та однорічну Шарлотту, які невдовзі померли маленькими.
За станом на 1530 рік у короля Франції було дві дочки - десятирічна Мадлен та трирічна Маргарет. Мадлен від народження була дуже слабкою та хворобливою, і після того, як у віці чотирьох років вона втратила матір, виховувалася своєю тіткою, Маргаритою Наварською, в долині річки Луари, на півдні Франції - клімат Парижа був визнаний для дівчинки занадто суворим. Але, незважаючи на всі ці запобіжні засоби, в 16 років у Мадлен було діагностовано туберкульоз, що за тих часів було смертельним вироком.
Саме тому Франциск I, який дуже любив свою хвору доньку, відмовився віддати її Якову V за дружину. Натомість він запропонував шотландцю в якості нареченої іншу французьку принцесу, Марію де Бурбон (1515-1538) - сім разів праонуку короля Франції Людовика Святого (1214-1270).
В березні 1536 року була укладена шлюбна угода, були узгоджені всі фінансові питання цього союзу, навіть наречений та наречена познайомилися один з одним... Але цей шлюб так ніколи і не відбувся. Бо в вересні того ж року донька короля познайомилася з Яковом Стюартом та до нестями в нього закохалася - настільки, що вмовила свого батька дати згоду на їх шлюб.
Святкові заходи та урочистості з приводу весілля Якова та Мадлен тривали після 1-го січня ще кілька місяців, і лише 19-го травня король і королева Шотландії прибули до Едінбурга. За свідченнями очевидців, вже на той час у Мадлен почалися сильні болі - перші грізні ознаки наближення кінця. Втім, нові враження, низка приємних і радісних подій в якості королеви-консорта, на якийсь час додали бідоласі сил, але це була вже агонія.
Ще 8-го червня 1537 року Мадлен писала батькові з Единбурга, що їй стало набагато краще, і симптоми хвороби майже зникли. А всього через місяць, 7-го липня 1537, не доживши трохи більше місяця до свого сімнадцятиріччя, Мадлен, прозвана в Шотландії "літньою королевою", померла на руках у чоловіка в Единбурзі. За деякими звістками, фатальний фінал прискорила її вагітність - власне, як і передбачали медики.
Красивої, хай навіть сумної, любовної історії з цього короткого роману не вийшло - король Яків, який з підліткового віку завжди мав купу коханок та купу байстрюків від них, - ніколи не мав до своєї юної дружини, яка заради шлюба з ним пожертвувала власним життям, якихось глибоких почуттів.
Менш, ніж через рік після смерті королеви Мадлен, 18-травня 1538 року, в тому ж самому Соборі Паризької Богоматері, він вдруге обвінчався ще з однією французькою принцесою, теж вдовою, Марією де Гіз (1515-1560). При цьому король Яків знову одружувався на грошах (для пихатих Гізів, які завжди претендували на французький престол, було справою принципу дати нареченій більший посаг, ніж дав своїй доньці Франциск I - Марія принесла королю Шотландії 150 тисяч ліврів), а от його честолюбна наречена брала шлюб з короною.
Цей союз тривав лише чотири роки - до смерті короля Якова в 1542 році (йому було лише 30 років), і подарував Шотландії ще одну трагічну фігуру історії - його доньку, королеву Марію I Стюарт (1542-1587) - ту саму, якій набагато пізніше відрубають голову (до речі, за великим рахунком, також через кохання). Але це вже зовсім інша історія...
- Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2735332.html.
Journal information