Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Красивої, хай навіть сумної, любовної історії з цього короткого роману не вийшло

Лідія Гайдар
Цього дня 1537 року (1.01) в Соборі Паризької Богоматері відбулося розкішне королівське вінчання - король Шотландії Яків V брав за себе доньку короля Франції Франциска I, Мадлен де Валуа.
І наречений, і наречена були прямими нащадками знаменитої Анни Ярославни, королеви Франції, причому обоє - і з боку батька, і з боку матері. 25-річний шотландець одружувався на грошах - посаг французької принцеси складав величезну за тих часів суму 100 тисяч ліврів, плюс ще на таку ж суму вона отримала коштовних подарунків, посуду та прикрас. Натомість, для його 16-річної молодої дружини, без тями в нього закоханої, цей шлюб був смертельним вироком - хвора на туберкульоз тендітна дівчина не була здатна перенести суворий клімат Шотландії, а її вагітність одразу поклала б її до труни - про що і саму принцесу, і її батька-короля чесно попередили придворні лікарі.
Король Шотландії ЯКІВ (ІАКОВ, ДЖЕЙМС) V (1512-1542) СТЮАРТ почав будувати свої шлюбні плани ще в 1530 році, за сім років до весілля, у віці 18-ти. Що цікаво - насправді, у нього не було ніякого вибору нареченої. Бо відповідно до підписної ще в 1517 році шотландсько-французької угоди, король Шотландії мав побратися виключно з французькою принцесою. На той час самому Якову було п'ять років, а Франциск I мав двох дочок - дворічну Луїзу та однорічну Шарлотту, які невдовзі померли маленькими.
За станом на 1530 рік у короля Франції було дві дочки - десятирічна Мадлен та трирічна Маргарет. Мадлен від народження була дуже слабкою та хворобливою, і після того, як у віці чотирьох років вона втратила матір, виховувалася своєю тіткою, Маргаритою Наварською, в долині річки Луари, на півдні Франції - клімат Парижа був визнаний для дівчинки занадто суворим. Але, незважаючи на всі ці запобіжні засоби, в 16 років у Мадлен було діагностовано туберкульоз, що за тих часів було смертельним вироком.
Саме тому Франциск I, який дуже любив свою хвору доньку, відмовився віддати її Якову V за дружину. Натомість він запропонував шотландцю в якості нареченої іншу французьку принцесу, Марію де Бурбон (1515-1538) - сім разів праонуку короля Франції Людовика Святого (1214-1270).
В березні 1536 року була укладена шлюбна угода, були узгоджені всі фінансові питання цього союзу, навіть наречений та наречена познайомилися один з одним... Але цей шлюб так ніколи і не відбувся. Бо в вересні того ж року донька короля познайомилася з Яковом Стюартом та до нестями в нього закохалася - настільки, що вмовила свого батька дати згоду на їх шлюб.
Святкові заходи та урочистості з приводу весілля Якова та Мадлен тривали після 1-го січня ще кілька місяців, і лише 19-го травня король і королева Шотландії прибули до Едінбурга. За свідченнями очевидців, вже на той час у Мадлен почалися сильні болі - перші грізні ознаки наближення кінця. Втім, нові враження, низка приємних і радісних подій в якості королеви-консорта, на якийсь час додали бідоласі сил, але це була вже агонія.
Ще 8-го червня 1537 року Мадлен писала батькові з Единбурга, що їй стало набагато краще, і симптоми хвороби майже зникли. А всього через місяць, 7-го липня 1537, не доживши трохи більше місяця до свого сімнадцятиріччя, Мадлен, прозвана в Шотландії "літньою королевою", померла на руках у чоловіка в Единбурзі. За деякими звістками, фатальний фінал прискорила її вагітність - власне, як і передбачали медики.
Красивої, хай навіть сумної, любовної історії з цього короткого роману не вийшло - король Яків, який з підліткового віку завжди мав купу коханок та купу байстрюків від них, - ніколи не мав до своєї юної дружини, яка заради шлюба з ним пожертвувала власним життям, якихось глибоких почуттів.
Менш, ніж через рік після смерті королеви Мадлен, 18-травня 1538 року, в тому ж самому Соборі Паризької Богоматері, він вдруге обвінчався ще з однією французькою принцесою, теж вдовою, Марією де Гіз (1515-1560). При цьому король Яків знову одружувався на грошах (для пихатих Гізів, які завжди претендували на французький престол, було справою принципу дати нареченій більший посаг, ніж дав своїй доньці Франциск I - Марія принесла королю Шотландії 150 тисяч ліврів), а от його честолюбна наречена брала шлюб з короною.
Цей союз тривав лише чотири роки - до смерті короля Якова в 1542 році (йому було лише 30 років), і подарував Шотландії ще одну трагічну фігуру історії - його доньку, королеву Марію I Стюарт (1542-1587) - ту саму, якій набагато пізніше відрубають голову (до речі, за великим рахунком, також через кохання). Але це вже зовсім інша історія...

- Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2735332.html.
Tags: история, франция
Subscribe

promo don_katalan декабрь 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments