Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Просто у когось дуже великі хотелки

Вячеслав Ільченко
Коли вам розповідають, що "раз ми йдемо в Европу, то і ціни мають бути європейськими, бо ми підписали Угоду про Асоціацію", будь-ласка, чемно спитайте "розповідача", чи читав він цю угоду.
В 90% почнуть викручуватись і заявляти про якісь зобовʼязання при підписанні, попит та пропозицію, але ніколи не зізнаються, що не читали.
Так от, щоб ви просто знали. Ціна на газ визначається ст. 269 Угоди про асоціацію. Перша її частина дійсно засвідчує, що вона має визначатись попитом і пропозицією.
Але друга частина ст. 269 дозволяє нам частково скасувати ч. 1. в загальних економічних інтересах країни. Третя та четверта частини конкретизують, яким чином це повинно працювати. Даю прямі цитати:
- зобов’язання має бути чітко визначеним, прозорим, пропорційним, недискримінаційним, таким, що піддається перевірці, та з обмеженим строком дії;
- якщо ціна, за якою продаються газ та електроенергія на внутрішньому ринку, регулюється, то Сторона забезпечує, щоб методологія, яка визначає розрахунок регульованої ціни, була опублікована до набрання чинності регульованою ціною.
Тобто, угода про асоціацію дозволяє нам регулювати внутрішні ціни на газ та електрику, за умови, що існує прозора методологія, яка визначає розрахунок цієї ціни.
Фактично саме на базі статті 269 Юлія Тимошенко подавала свій позов до уряду і вимагала надати обгрунтування призначеної урядом та НКРЕКП ціни на газ. Бо якщо обгрунтування немає, то так звана "ринкова ціна" якраз порушує Угоду про євроасоціацію. І в тому числі саме тому і виграла цю справу.
Для того, щоб сяк-так зняти питання про це порушення, можуть послатись на ст. 270, яка забороняє подвійне ціноутворення. Якщо в двох словах, ця стаття забороняє реекспортні схеми, коли для внутрішнього ринку одна ціна, а для експорту інша. Очевидна схема - всередині країни купуємо по низькій ціні, а на експорт женемо по високій ціні.
От звідси і пішла інформаційна накачка про "єдину ціну", яка нібито повинна ліквідувати корупційний реекспорт, а також про "імпортний паритет".
Проблема в тому, що Україна... не експортує газ. Можете самі перевірити, ані у Франкфурті, ані в Дюссельдорфі український газ не торгується. Жодного лоту українського газу там немає. Таким чином, український газ під дію ст. 270 не підпадає - на нього цілком можна встановити внутрішню регульовану і обгрунтовану ціну відповідно ст. 269 Угоди про євроасоціацію.
А ось електрика підпадає. Ми електрику експортуємо. І що цікаво, експортна ціна на нашу електрику становить 948 грн. за 1 МВт-год (27 євро за МВт-год). А внутрішня ціна становить... 1596 грн. за 1 МВт-год. (46,9 євро за МВт-год, курс 34,03). Таким чином, наш так званий "ринок електрики" прямо порушує ст. 270 Угоди про євроасоціацію.
От і вся магія. Всі ці підвищення - зовсім не завдяки Угоді про євроасоціацію, як бачите, а навпаки, вони прямо їй протирічать.
Просто у когось дуже великі хотелки.
=====
Alexey Kucherenko
Головний висновок тарифного бардаку в Україні:
Зрозуміло, що цифра 6.99 грн за куб взята із стелі.
Це як цінники в магазинах при розпродажу в чорну п’ятницю - ціна має бути з точки зору маркетингу не 7.00, а 6.99.
Вийшло би більше людей на вулиці - було би 5.99.
Перекрили би дороги по всій країні - з’ясувалося би, що найбільш «ринковою» ціною є 4.99.
Можна і до 3.99 дотиснути, звісно.
Але питання не в ціні, вірніше - не тільки в ній одній.
Очевидним є те, що вся маячня останніх років стосовно успішної реформи ринку газу - суцільна маніпуляція та маячня.
Є центр збору величезних грошей - Нафтогаз, який давно вже перетворився з виробничої газовидобувної та газотранспортної компанії в компанію «газоперепродажну».
Причому, «продажну» в глобальному сенсі.
Грошей, які він заробляє на перепродажу нам з вами нашого з вами газу, з головою вистачає на купівлю «офісів» чи «адміністрацій», політиків, експертів, заморських лобістів, ЗМІ та ще й на переказ мамі лишається.
І непогано лишається, до речі.
Одночасно, всі кругом в збитках та боргах - споживачі, ТКЕ, ТЕЦ, ГТС, облгази, бюджети.
Коли й чим це закінчиться - поки не зрозуміло.
Тим більше - є далекий, але дуже близький МВФ, з яким ще ніхто не домовився про тимчасові обмеження «ринкової» ціни.
Але точно - нічим хорошим воно не закінчиться поки ця зараза буде існувати.
І справа не в «коболєвих» або «вітренках», які просто передаються як естафетна паличка при зміні влади - справа в самій заразі, яка має бути ліквідована.
«Ось така …ня, малята!»
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2754051.html.
Tags: анализ, ахметов, гройсман, зеленский, подонки, порошенко, прдоны, тимошенко, фирташ
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment