Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Ну це вже останнє...

Петро Олещук
Ухвалення законопроекту про референдум спровокувало чергову серію коментарів на тему, яку це принесе страшну "зраду" і як наш народ "не готовий" голосувати на референдумах і все тому подібне.
Ну, на виборах голосувати за абсолютно невідомих людей - готовий. Йти служити - готовий. Платити податки - готовий. А чітко і однозначно відповісти на одне питання з питань державного управління - це вже не ні. Не готовий.
Мене подібні розмови незмінно дивують, бо, по-перше, референдуми для громадян України зафіксовані у Конституції (деякі питання взагалі без них вирішені бути не можуть).
До речі, більшість "страшних норм", які у новому законі відкрили для себе коментатори, теж походять з нашої конституції. Приміром, страшна історія про "зміну території" - це теж з Конституції. Зокрема, це стаття 73. "Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України". А означає вона лише те, що без загальнонаціонального волевиявлення питання української території вирішене бути не може.
Ну і по-друге, я не зовсім розумію логіку, коли кричать саме про загрозу референдуму. А від виборів - жодної загрози немає? Кожен громадянин України може взяти участь у виборах і проголосувати за будь-кого. Приміром, за того, хто вважає Путіна - кращим другом України. І, що характерно, голосують. Заводять відповідні фракції до парламенту і т.д. Навіть одного президента обрали.
Але і це не все. Громадянин України може проголосувати за політика, який перед виборами буде говорити одне, а після виборів - різко "змінить погляди". Як свого часу Мороз зі своєю СПУ, та хіба мало було таких? Тут, звісно, жодних загроз немає?
Всі ці розмови не мають сенсу. Якщо ти відкидаєш будь-які демократичні механізми, то так і маєш про це казати, бо "загрозою" може бути і пряма, і представницька демократія.
До речі, щодо загроз прямої демократії і референдумів часто полюбляють наводити приклади недемократичних режимів. Приміром, того ж Лукашенка, що розширив та продовжив у часі свої повноваження через референдум. Але забувають, що одержав владу той же Лукашенко через вибори. Потім "поламав" усіх через коліно, і вже потім закріпив усе через референдум. Тобто, проблема тут не в референдумі, і не у виборах, а у стані суспільства та його політичних інститутів.
Думаю, тут усім варто згадати, що ми - країна двох Майданів та протестів, що не припиняються ніколи. Очевидно, ми "трохи" відрізняємось і від Білорусі, і від Росії. І у тому числі - нашим ставленням до влади.
Ні, я, звісно, розумію усі небезпеки від референдумів. Але говорити на їх підставі про обмеження цих самих референдумів - це думки одного порядку, що і, приміром, "ліквідувати пост президента, бо усі президенти у нас - "погані".
Ну а те що референдуми можуть бути використані для якихось недобрих цілей... Ну і вибори можуть. І суди. Зокрема - конституційний. І як будь-який інститут буде використано, залежить від людей, які його використовують. Немає нічого досконалого у цьому світі, немає жодних універсальних запобіжників.
І так, навіть у Британії можуть проголосувати за Брексіт, але нікому і в голову не прийде на підставі цього там забороняти референдуми. Так що не можна бути "демократом" і відкидати референдумів. Щодо змісту самих референдумів і протидії потенційним ризикам - це уже питання до суспільства.

- Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2775529.html.
Tags: анализ, вибори, зеленский, медведчук, общество, порошенко, прдоны, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments