Moscovia delenda est (don_katalan) wrote,
Moscovia delenda est
don_katalan

ніколи не треба забувати, що всі особливості російської політичної моделі створені не Путіним

Петро Олещук
Не так давно я подивився "легендарний" фільм Навального про палац Путіна. Мабуть, значно пізніше, ніж більшість вітчизняних опініонмейкерів. Причин на це багато, але головна - мені було не дуже цікаво. Та все ж глянув.
Непогано, зроблено професійно, витраченого часу зовсім не шкода.
Але мушу зазначити одне особисте застереження.
Пафос самого Навального як і більшості його коментаторів зводиться до наступного: "Дивіться що! Та навіщо йому стільки такого!"
Дійсно, Путіну, мабуть, це все не дуже потрібно, але у межах наявної у Росії парадигми влади йому нічого іншого не залишається як грати роль. І він її грає, а ці палаци - це демонстрація цієї ролі.
Природа влади в Росії досі архаїчна. Вона базується на "силі та потужності". А їх треба постійно демонструвати. У деяких приматів вирізнення носіїв влади забезпечується через помітний червоний зад. В межах російської моделі один із атрибутів демонстрації статусу - розкіш. Відповідно, якщо у численних місцевих князьків та "олігархів" розкіш просто нечувана, то у "головного" серед них розкіш має бути просто неймовірною, нереальною. Навіть якщо її майже ніхто не побачить. У олігархів тенісні корти та поля для гольфу? Значить, у Путіна має бути хокейний майданчик. Підземний. Навіщо? Та хто його знає, але, мабуть, на той момент нічого "крутішого" не вигадали. Ну не може "головний" в країні з такими олігархами демонструвати менший рівень розкошів. Інакше це буде сигнал про "слабкість", а "слабкість" - це найстрашніше.
Водночас, будуй все це "друзі", беручи спільну участь у єдиному проекті, що, очевидно, є аналогією "сплати данини" у давніх формах державності, бо данина - це не лише про гроші. Данина - це прояв покірності і демонстрація владно-підвладних відносин.
Але у цих палацах виявляється ще один цікавий момент російської державності на сучасному етапі - накладання кількох систем координат, які теоретично між собою суперечать. Подібні суперечності взагалі характерні для пострадянського простору.
Путін прагне втілювати у собі кілька систем легітимностей. Він одночасно "цар" - втілення ідеї монархізму, "господар землі Російської". Як цар - він перший серед "феодалів", і демонструвати розкіш для нього природно і неодхідно. Це підкріплює авторитет влади.
Одночасно - він продовжувач "генсеків" СРСР (розпад якого, як відомо, для нього "найбільша трагедія"), тобто, абсолютно "народний" лідер, що не має формально нічого у своїх руках, що лише "думає про народ" і т.д. Новий "сталін", якому нічого окрім елементарних речей не потрібно. Звісно, реальні генсеки геть не були "монахами", але їх публічний образ не міг поєднуватися з демонстрацією розкошів.
Ну і ще він одночасно - "сучасний світовий лідер у костюмі", обраний "демократично". Такий само як і Байден або Джонсон... Принаймні - для зовнішнього вжитку. Теоретично.
Таким чином, ми маємо одночасно "трьох Путіних". Перший може і має жити в розкошах, співмірних з його статусом, другий не живе матеріальним взагалі, третій - "живе на зарплатню".
Тому Путін одночасно "має право на все", і одночасно "нічого не має, це все вигадки і фальсифікації".
Нічого цього у фільмі Навального немає, лише згадки про корупцію. Але я переконаний, що сам Путін себе щиро "корупціонером" не вважає. Він "господар" Росії, що веде її до імперської величі, і має відповідати своєму статусу.
Ну і найголовніше. За Навальним виходить, що корупція - це от якраз Путін та його розгалужений клан, що включає його численних соратників, друзів та родичів. З цього може виникнути ідея, що досить цей клан прибрати, і все - "цивілізація". Мабуть, саме такої думки і очікують творці фільму.
Посил цей, мабуть, стосується не стільки рядових росіян. Їх роль і далі мінімальна. "Протести" це показали. Скільки "еліти" поза безпосереднім путінським оточенням.
І тут я бачу найцікавіше. У нас люблять говорити, що "навіщо ми цього Небутербродича згадуємо". Але згадуємо ми його переважно тому, що згадують активно його на "Заході".
Дуже заклопотані долею Навального і в ЄС, і у Штатах. Регулярно окремі заяви з цього приводу випускають.
Чи єдиний Навальний російський опозиціонер, який перебуває за гратами? Звісно, ні. Їх багато. Про більшість з них ніде на Заході ніхто нічого не чув. Чому? Бо вони не мають політичного значення. Вимоги звільнення Навального - це спосіб надати йому політичної ваги, це меседж для російської "еліти". І розшифрувати його не так і складно: "Ми готові знову перезавантажувати, але з нинішніми токсичними першими особами це просто неможливо. Давайте щось вирішуйте. Здається, давно у вас там не було "апоплексичних ударів" серед царів"?
Погодьтеся. Як фігура для "транзиту" влади усміхнений та "європейський" Навальний - ідеальний. Росію під формальним керівництвом Навального буде дуже легко "продати" як респектабельного партнера. У тому числі - для бізнесу. Великого, дуже великого бізнесу. При цьому, зміст самої влади хвилювати буде мало. Усі ж любили "демократа" Єльцина, який розстрілював власний парламент та влаштовував геноцид у регіонах власної держави.
Звісно, цей сценарій зовсім неочевидний. І для України він містить як потенційні плюси, так і очевидні ризики, хоча це і окрема тема. Але найголовніше - ніколи не треба забувати, що всі особливості російської політичної моделі створені не Путіним. Він якраз звичайнісінький епігон (як і його ідеологи). Вони зліпили усі традиційні російські моделі влади у щось одне, і використовують це більш-менш ефективно. Але нічого нового вони не вигадали. І це не "корупція". Це модель політичної організації суспільства.

- Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2781147.html.
Tags: европа, коллективное х%№ло, конспирология, навальный, рассея, сша, х%№ло
Subscribe

promo don_katalan декабрь 29, 2014 14:39 117
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments