Moscovia delenda est (don_katalan) wrote,
Moscovia delenda est
don_katalan

Як росіянці київську княгиню Ірину, дружину Ярослава Мудрого, у Києва поцупили

Лідія Гайдар
Як росіянці київську княгиню Ірину (шведську принцесу Інгігерду), дружину Ярослава Мудрого, у Києва поцупили.
"28-го січня блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній зустрівся з генеральним директором Національного заповідника "Софія Київська" Нелею Куковальською та координатором міжнародного співробітництва заповідника Оленою Ясинецькою...
Сторони говорили про спільний проект ПЦУ та Національного заповідника "Софія Київська" щодо вшанування пам'яті великої княгині київської Інгігерди-Ірини, дружини святого благовірного князя Ярослава Мудрого, з нагоди 970-ліття з часу її упокоєння.
Неля Куковальська та Олена Ясинецька зазначили, що саркофаг з останками Інгігерди-Ірини й досі знаходиться у храмі Святої Софії Київської, а приналежність поховання підтверджено численними дослідженнями й антропологічними експертизами, що проводилися впродовж 1936-2016 рр. Тож під час зустрічі було НАГОЛОШЕНО НА ПРОТИДІЇ РОСІЙСЬКИМ ПРОПАГАНДИСЬКИМ НАРАТИВАМ, адже Російською Федерацією у сучасних наукових роботах та церковній житійній літературі активно тиражується міф, де Інгігерда-Ірина ототожнюється зі святою Анною Новгородською, яка начебто похована у соборі Великого Новгорода".
Згідно з офіційною історичною версією, Інгігерда померла в 1049/1050 році, в Києві, на 4 роки раніше за свого чоловіка Ярослава, і була похована в київському Софійському соборі. Відповідно до іншої (російської) версії, вона пережила Ярослава Мудрого, і після його смерті постриглася в черниці в Новгороді, де і закінчила своє життя.
Навіщо київській княгині, яка заснувала в Києві перший на Русі жіночий монастир в ім'я своєї небесної покровительки - святої великомучениці Ірини, і яким вона сама керувала і утримувала на власні кошти, шукати Божої благодаті в Новгороді, прихильники цієї теорії пояснити не в змозі.
Вагоміші тут, звичайно, не доводи розуму, а той факт, що шанування похованої в новгородському Софійському соборі Анни, як дружини князя Ярослава Мудрого, встановлено в 1439 році Новгородським архієпископом Евфімієм II, і саме київська княгиня вважається небесною заступницею Великого Новгорода.
Втім, сучасні медики і криміналісти довели, що свята Анна померла у віці приблизно 30-35 років, в той час як останки Ірини підтвердили літописні свідчення, згідно з якими вона померла приблизно в 50 років. Тому новгородські мощі ніяк не можуть бути останками Інгігерди.
І головне - останки Інгігерди-Ірини були знайдени археологами в 1936 році, в Софії Київській, в саркофазі великого князя київського Ярослава Мудрого. Ніяка інша жінка не могла бути захороненою разом з князем - всі три (або чотири) його доньки померли та були поховані далеко від Києва.
Але останнім часом кмітливі росіянці почали проштовхувати (щоб же ж не пошкодити ісконниє скрєпи) нову ідею, згідно з якою свята Анна Новгородська була першою дружиною Ярослава Мудрого - яку, дійсно, звали Анна.
Згадки про першу дружину князя Ярослава в джерелах недостатні та уривчасті. Окрім імені, про неї відомо лише те, що за походженням вона, швидше за все, була, як і Інгігерда, варяжкою.
У 1018 році, в розпал "чвари Володимировичів" (коли сини померлого князя київського Володимира Святославича ділили спадщину батька), після того, як війська князя Ярослава були розбиті військами польського князя Болеслава Хороброго на берегах Бугу, і останній захопив Київ, дружина Ярослава, його мачуха (вдова князя Володимира) і сестри потрапили в полон до Болеслава. Польський князь втрутився у внутрішні справи Русі, допомагаючи своєму зятю, старшому братові Ярослава, Святополку Окаянному (бл.978-1019), в боротьбі за Велике Київське князювання, але по ходу справи захопився, вирішивши захопити Київ для себе.
Повертаючись до Польщі 1018-1019 році, Болеслав забрав з собою і своїх знатних полонянок. Подальша доля Анни історикам не відома. Але, напевно, на Русь вона вже ніколи не повернулася - бо Ярослав Мудрий в 1019 році відмовився обміняти київських полонянок на дочку Болеслава Хороброго, яка після втечі свого чоловіка опинилася у нього в полоні.
Що пояснюється дуже просто - в 1019 році князь Ярослав вже був одружений зі шведською принцесою Інгігердою-Іриною, і з'явлення його першої дружини, яке б зробило його двоєженцем, а його другий шлюб - незаконним, йому конче не було потрібне. Киянки повернулися додому лише через 25 років, в 1043-му. Але ані першої дружини київського князя Анни, ані його улюбленої сестри Предслави серед них не було.


- Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2781543.html.
Tags: история, рассея, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 117
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments