у період елінізму (масового поширення грецької мови і культури серед негреків) у провідних периферійних центрах склалось стійке переконання, що Гомер та Гесіод писали на жахливому койне, суржику. Чому? Бо в їхніх трудах зустрічаються слова з усіх давніх діалектів (в Елладі їх було сім).
Парадокс, чи не так? Засновники літератури розмовляли "солянкою". Насправді ж, звісно, рівно навпаки - їхня прадавня мова була ще не діалектизована, а пізніші діалекти вирасли з архаїчної, взявши собі одні її риси та забувши, перелицувавши інші.
Античні автори не знали, що мова еволюціонує - вони сприймали її як корпус непохитний в часі, звідси і системна помилка.
Але насторожує і те, що більшість граматиків, які "викривали" давніх поетів, - були елінами в першому-другому поколінні, а корінні греки на тую думку не пристали і навіть її не дуже розуміли (вони-то знали на досвіді, що мова дідів та онуків - відмінна, а що вже казати про далеких пращурів).
Пам'ятайте цей казус, коли почуєте що ваша мова зіткана із запозичень звідти, звідси і он-ще-звідки. Хто у кого запозичив - завжди потрібна детальна розвідка про кожне слово і навіть словоформу.
=====
Алі Татар-заде
5 лютого о 10:33 ·
в дитинстві друг - робочий - розказував мені, хто з його улюблених кіногероїв (а дивився він переважно те що ми тепер звемо Побєдбєсієм). Розвідники, льотчики, партизани ітд. Я ж таке не любив - хоча окрім цього було взагалі мало що по наших двох каналах
- А мені улюблений персонаж - німецький поклонник руского язика
- Хто це?
- А ти не помітив? він є в кожному фільмі. Стоїть грається з пистолетом і каже партизанові: — «У вас у рюскіх єст замешателний поговорка»
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2796009.html.
Journal information