Moscovia delenda est (don_katalan) wrote,
Moscovia delenda est
don_katalan

Українська держава виникла 1648 року не в останню чергу через палке кохання Богдана Хмельницького

Історичні дописи від Рудої Пані

В день всіх закоханих я зазвичай згадую, що українська держава в вигляді Гетьманщини виникла 1648 року в результаті великого козацького повстання в Речі Посполитій не в останню чергу через палке кохання вже немолодого (особливо як для того часу) Богдана Хмельницького (йому було 52-53 роки) до Олени (Мотрони) Коморовської, що жила в його родині в якості помічниці дружини Богдана, Ганни Сомко (1608-1647), яка в останні роки життя була настільки хворою, що навіть не могла сама керувати родинним господарством.
1647 року чигиринський підстароста, польський шляхтич Даніель Чаплинський - ворог Хмельницьких - за відсутності Богдана здійснив напад на його хутір у Суботові, побив сина Хмельницького, пограбував майно, підступом відібрав привілей на слободу Суботів (наданий Хмельницьким в довічне користування королем Сигізмундом III Вазою, підтверджений його сином Владиславом IV Вазою, за славні походи на чолі 10-тисячного козацького війська на Чорному морі 1621 року), і, головне - увів Мотрону та одружився з нею.
Жінка Богдана невдовзі померла після всіх цих поневірянь, польська влада відхилила судову скаргу Хмельницького, а його самого Чаплинський замкнув у в'язниці за підозрою в підготовці козацького бунту (цим арештом він принизив шляхетську гідність майбутнього гетьмана). Лише за заступництва молодої дружини Чаплинського Богдан був звільнений, і скористався цим для втечі на Запорізьку Січ.
А далі запалала вся Україна...
Мотрона (Олена) Чаплинська, все ж таки, вже через два роки стала законною дружиною Хмельницького - 28-го грудня 1648-го, за окремим благословенням Єрусалимського патріарху Паїсія. Але це вже зовсім інша історія, яка не мала ніякого відношення до прагнення Богдана побудувати незалежну українську державу - його натиск вже ніщо не могло зупинити.
А все дякувати Даніелю Чаплинському.
P.S. А безпосередня любовна історія Богдана та Олени-Мотрони закінчилася дуже сумно. На відміну від гетьмана, його оточення, та, особливо, два сини, дуже не любили гетьманшу-"ляшку". Все це закінчилося тим, що старший син Хмельницького, Тиміш, який навіть для тих жорстоких часів мав занадто безжальну та сувору вдачу, повісив свою мачуху на воротах родинної садиби на початку травня 1651 року, коли гетьман був у військовому поході.
Згідно з найбільш ймовірною версією, навесні 1651-го Богдан отримав відомості від Тимоша про нестачу коштів у козацькій скарбниці, і доручив йому розслідування цієї справи. У результаті його старший син довів (або скористався ситуацією, щоб позбавитися мачухи), що гроші вкрала Мотрона та її потаємний коханець — управитель скарбниці.
Повідомлення про страту своєї дружини та її, нібито, коханця, гетьман отримав наприкінці травня 1651 року. За свідченнями очевидців, звістка про смерть Мотрони завдала настільки сильного душевного удару Хмельницькому, що, скоріш за все, стала однією з причин поразки козаків під Берестечком.

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2809574.html.
Tags: история, польша, україна
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo don_katalan Грудень 29, 2014 14:39 117
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments