Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

НАРИСИ НОВІТНЬОЇ УКРАЇНИ КРІЗЬ ПОЛІТИЧНУ БІОГРАФІЮ Нарис 120 Оксамитовий переворот

Борис Беспалий
Новий мандат – велика сила, а оновлений – подвійна: до запасу очікувань і часу додайте досвід і напрацювання. Тож Кучма-1999 то було круто. Бика за роги ухопив хутко: розвернув вектор внутрішньої політики до патріотичних ринкових сил, обережно повертав зовнішню: зондував святая святих – диверсифікацію поставок нафти і газу, зокрема норвезького. Тут Кремль обломив, може тоді й почав операцію «Плівки майора».
Новий Уряд мав би спиратись на парламентську більшість. Вона прокльовувалась — В. Ющенка обрали прем’єром аж 269 голосів! Але ситуаційно: під кожне знакове голосування треба збирати більшість знову: багата Україна, але так надовго не настачишся. Дехто ще й комизився, ціну набивав. Та й імідж президента-прохача не найкращий. З іншого боку, коцюбитися ситуаційно вигідно, але недалекоглядно, кому потрібні «прошені»? Їх і міняють на вічно лояльних.
Був у Кучми мотив і особистий: нова більшість — значить нове керівництво, а з тодішнім (Голова О. Ткаченко, Перший заступник А. Мартинюк) президент був у контрах і службово й особисто.
Була цукерка: у більшості вигідно, та й посадовий перерозподіл назрівав. Так, принциповий опозиціонер І. Білас, після переходу у більшість, очолив комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, для чого комітет Ю. Кармазіна по живому розрізали.
Був і батіг: загроза розпуску, а щоб її підкріпити Банкова започаткувала референдум «за народною ініціативою» зі скороченням чисельності депутатів, правом президента їх довільно розпускати тощо. Цей бумеранг Кучмі ще відгукнеться.
За результатами парламентських виборів-1998 більшість утворилась (див. Нарис 95), та новий мандат – нова сила, у президента — свіжий, у депутатів – підтоптаний. А ще протиборство П. Симоненка, О. Мороза, Н. Вітренко, О. Ткаченка довкола президентства, розкол «Громади». Частина ліваків косила у бік Президента, часом колективно: «Батьківщина» Ю. Тимошенко на виборах-1999, а група СелПу, на чолі з С. Довганем, із блоку «За правду, за народ, за Україну!» - невдовзі.
Перебіжчики – бонус, а основа нової більшості – неліва опозиція (див. Нарис 96): НРУ (обидві частини), ПЗУ, НДП, СДПУ(о) і, утворені вже в парламенті, фракція ПРП та депутатські бізнес-групи: штиків у переможця президентських перегонів вистачало, хто б і сумнівався. Словом, який Кучма, така й куча: невідповідність нової більшості парламентським виборам-1998, але відповідність її виборам президентським.
Кадровий склад більшості визначився, кандидати у вожді теж, справа за технологією. За нормальних умов без проблем: переобирається керівництво парламенту, перепризначується керівництво апарату, оформлюється нова більшість. Та не з нашим щастям.
Президент квапив, налякані депутати поспішали: замість тривкої регламентної процедури зміни спікера (ініціація не менш як 150-депутатами, кількатижневий розгляд, аж потім голосування) новоявлена більшість не заморочувалась: вимагала негайного голосування: чого морочить? Справа ясна: голоси за відставку є і зростають.
З іншого боку, й сумлянний Голова міг би не тягнути, а поставити вотум власної довіри/недовіри. Збурився, пішов на принцип. Збурились і опоненти: зірвали засідання, і О. Ємець у мегафон вимагав негайного переобрання, а для початку — зміни головуючого. Що не конституційно: згідно ч.2 ст. 88 Конституції: «Голова Верховної Ради України: 1) веде засідання Верховної Ради України;».
Потовклися день-два, справа ані руш, тож вирішили відкочувати в Український Дім, мали й свіжий прецедент: Л. Кучма склав присягу на другий термін на парламентському засіданні в Палаці «Україна». Розгорнулась дискусія, юридично змістовна, однак схоластична: депутати до приміщення на Грушевського, 5 не прив’язані. Рухівець Д. Чобіт, депутат трьох перших скликань, узагальнив недоречності у брошурі «Оксамитовий переворот», отримав насолоду і … вибув з топ-політики.
Якщо ініціатором-куратором був Президент Л. Кучма, то в парламенті ним був Заступник голови ВРУ В. Медведчук. Готував ретельно: від вибору приміщення й учасників до проектів рішень. Апарат Верховної Ради стояв на розрив: зобов’язаний був консультувати як О. Ткаченка з О. Морозом, так і В. Медведчука з братією.
Щодо змістовної частини, скільки пам’ятаю, ключовими були О. Задорожній і, особливо, О. Лавринович. Саме останній запропонував скасувати свято Жовтневої революції 7 та 8 листопада. Символічно, що останню комуно-соціалістичну більшість у Верховній Раді України поховали 21 січня 2000-го, у 76 роковину смерті їхнього Леніна. До засідання в Український Дім треба було проходити живим коридором, самодіяльним – трохи розрізняю щире зібрання від зігнаної чи купленої масовки.
Засідання пройшло по діловому (ознака якісної організації), головні рішення — зміна парламентського керівництва: спікера О. Ткаченка на І. Плюща (вдруге і теж не від початку каденції), першого заступника А. Мартинюка на В. Медведчука, а на Медведчукове місце — харківського мажоритарника, професора-юриста С. Гавриша. Вперше в парламентському керівництві не було опозиціонерів. А як апетит приходить з їжею, то при зміні керівництва комітетів також вичистили опозицію.
Трапився й курйоз – конфуз. Комуністи тримались: вихід з фракції був сенсацією, та молодий мажоритарник з Одещини А. Звонарж надумав. І не просто вийти, а принципово: склавши мандат висуванця партії. Та з заявою не спішив: шанс вилетіти був зависоким. Натомість в Українському Домі не ризикував: антикомуністична більшість не могла позбавити мандату втікача із КПУ. Так і сталось, а кажуть ніби не можна і ягнят уберегти, і вовка нагодувати.-
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2832867.html.
Tags: история, конспирология, левые, рух, україна, унп
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments