Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

В кожному селі є дурачок, в деяких їх декілька. В нас було декілька

iana Makarova
Валєра був сільським дурачком.
В кожному селі є дурачок, в деяких їх декілька. В нас було декілька. Був Злий Дурачок, Вчений Дурачок, Добрий Дурачок і Валєра.
Добрий Дурачок всих називав - доцюня і синочок, на День Побєди вдягав на спінжак всі значки, які міг знайти, включаючи і найцінніший, значок ДОСААФ - і ставав на узбіччі, коли проходила сільська демонстрація. Демонстрація йшла недалеко, від клубу до пам'ятника невідомому солдату, попереду крокували ветерани, потім комсомольці й піонери, а вже за ними партєйне начальство і всі тотьки й дядьки. І увесь час Добрий Дурачок стояв на узбіччі, прикладаючи руку до кашкета. Віддавав честь. Значки блищали на сонці.
- Боже, боже... - хитали головами жалісливі тіточки.
У вільний від значків час Добрий Дурачок шукав інопланетян.
- Маніакально-депресивний стан. - пояснювала нам мама.
Злий Дурачок був олігофрен.
Він бив свою сестру, потім його бив батько, теж олігофрен, а вже потім їх всіх бив дід. Дід олігофреном не був. Був сексуально-збоченим.
Злого Дурачка били всі кому не ліньки. Жалісливі тіточки іноді заступались. Але обережно, тому що дід-неолігофрен міг знайти в цьому привід для чергового сексуального збочення і починав хапати тіточок за сідниці. Тоді чоловіки тіточок обурювались, били, і сексуально-збочений дід олігофренів йшов шукати якусь козу. А тіточки бігли ховати кіз.
Вчений Дурачок був начитаним і цілеспрямованим. Але іноді шматки пам'яті кудись дівались з його голови, він йшов в поля, тоді його шукали всі. Знаходили, розказували, як його звати, хто він є - і вели назад, в лоно сім'ї.
Жалісливі тіточки Вченого Дурачка не любили, бо у вільний від амнезії час він був розумним і філософічним, а ще носив капелюха. Капелюхів в селі не прощають. Капелюх в селі могли носити лише кастові, як і картуза і фуражку.
Фуражку носили дембеля і військові на пенсії. Картуз положено було вдягати на буйну голову завгару і мастерам. А капелюх носило лише кілька людей - директор заводу, голова сільради і мій тато, бо він був кореспондент і маркшейдер, що з нього візьмеш. До капелюха полагався галстук.
А Вчений Дурачок носив капелюха без галстука, а це вже порушення. Тому не прощали, але коли ставались випадання пам'яті, все ж йшли шукати й вести назад, в сімейне лоно.
- Шизофренія. - пояснювала мама.
І був Валєра, якого не можна було ображати.
Валєра говорив так, неначе повен рот каші. Всміхався мало, але іноді захоплювався і починав щось розказувати. Іноді його навіть слухали. Любив ходити в клуб. Там бувало кіно, а потім танці. Валєра стояв під стінкою й мовчки дивився. Іноді над ним підсміювались і пропонували запросити на танець якусь дівчину. Тоді Валєра червонів і стіснявся.
Мама ніколи не називала Валєру дурачком і завжди розуміла, що він каже.
Мама була вчителькою. І вся школа її боялась, тому що сувора. Але коли батьки когось пороли і жертва виривалась з-під ременя й тікала - то чомусь завжди бігла до мами. Тоді тато діставав розкладушку, зарюмсану жертву вкладали на неї до сну, мама посилала когось з пацанів, щоб сказали, що жертва в нас - а вранці мама йшла на переговори з батьками жертви.
Після переговорів жертву повертали додому і якийсь час не пороли. Іноді навіть півроку. Навіть якщо двійки.
Мама вміла сказати мало, але так, що запам'ятовувалось на все життя.
А якось ми дивились телевізор і там уперше побачили якогось білявого співака. Він якось дивно вихилявся, так, що на пам'ять приходили слова - шизофренія, маніакально-депресивний - і співав ротом, в якому неначе застрягло багато каші.
Я і брат, а ще мій чоловік не зводили очей з екрану, це було одкровення. Ми розуміли вже, що це нова сторінка українського року. Ми зачаровано слухали, як завзято кличе співак дівчат у клюб, бо в клюбі будуть любі танці, та-та-та-танці. А потім ми зрозуміли, що мама ж теж дивиться і зараз буде критикувати. Бо мама любила давно забуту Майю Крісталінську і Мусліма Магомаєва. Вона їх дуже поважала, так, що її навіть не торкнулась епоха Мареничів і Софії Ротару, теж вже майже забута епоха.
І ми так тривожно глянули на маму.
А мама дивилась на того співака зачаровано і слухала, слухала...
А потім подивилась на нас і сказала:
- Я цього не розумію, але це вражає. Не знаю чим саме, але це немислимо.
Потім подумала і додала:
- Я зрозуміла. Це Валєра.
Так, це був образ, і це була жива подача образу. Це було мистецтво, сказала ще нам потім мама.
Я його не надто поважаю. Я не бачу в ньому якихось принципів і відчуваю в ньому певну продажність. Він якось давав концерт на другій лінії фронту, але для місцевих цивільних. Кажуть, цей концерт хтось оплатив.
Він не їздив по лінії фронту, а це для мене сильний показник. Я не чула від нього жодного слова про нашу війну і про його позицію щодо війни, і це для мене показник.
Але він, сволота, є саме мистецтво. Чиста подача образу, епатажного як капелюх без галстука і натурального як лопата. Інакше чому я вже кілька днів слухаю й дивлюсь оце? Саме дивлюсь, бо його мало слухати. Що ж слухати? Там ще потрібно бачити цю кострубату, до витонченості, грацію. Вона заворожує як чисте мистецтво.
... а може, я просто вдячна йому за отой спомин про маму? Коли вона вчергове сказала мало, але так, що запам'яталось на все життя:
- Я цього не розумію, але це вражає. Не знаю чим саме, але це немислимо.
а ми вчергове зрозуміли, що вона мудра, наша мама...
І сам Олег Скрипка тут ні до чого, га?
А цей шедевр у нього вийшов просто так. Як оті танці в клюбі. І Валєра стоїть під стінкою. Стісняється. А чого стіснятись? Все одно ж Валєру ніхто не бив.
Не можна було його бити.


Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2841217.html.
Tags: история, леді діана, піар, україна
Subscribe

promo don_katalan Грудень 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments