Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Нарис 123 Партія «Реформи і порядок». Частина перша

Борис Беспалий
НАРИСИ НОВІТНЬОЇ УКРАЇНИ КРІЗЬ ПОЛІТИЧНУ БІОГРАФІЮ
У дійствах від другого обрання Л. Кучми (Уряд В. Ющенка, «Оксамитовий переворот», більшість) Партія «Реформи і порядок» (ПРП), та її фракція «Реформи-центр» (згодом «Реформи-Конгрес») - авангард зоряного прем’єра. Бо мала чітку політичну й ідеологічну позицію: лібералізм, державність, багатопартійна парламентарна демократія, прозахідна орієнтація, і однорідний склад.
Тож була послідовною, не чисельною зате згуртованою. ПРП – антипод КПУ: ніякої подоби, жодної точки дотику, тож комуністи ненавиділи її понад усіх. Прізвище В. Пинзеника без шипіння не вимовляли, а емблему, бджілку-трудягу, переінакшили у трутня.
Назва партії відображає її ґенезу із депутатської групи «Реформи» у ІІ скликанні. Слово «Реформи» це назва тієї групи і данина економічному партійному блоку на чолі з В. Пинзеником, С. Терьохіним. Слово «Порядок» - данина чисельним правникам тієї групи: С. Головатий, А. Єрмак, Г.Омельченко, О. Жир. Однак при утворенні партії, 24.11.1997, до неї увійшов лише останній, порядок відійшов у затінок, проте у назві зостався.
З цим пов’язаний дрібний курйоз візиту до Бундестагу. У Німеччині слово «Порядок» (Ordnung) дискредитоване нацизмом (як у нас слово «реформи» - горе-реформаторами), мені й порадили у презентації назву партії знівелювати. Я не сперечався, але партію назвав точно, що німецькі депутати сприйняли схвально.
Створена із втратою темпу, до березневих виборів-1998 партія не розігналась: 879,861 голосів, 3.13% і 10 місце з 30-ти. Щоправда, кандидати від партії: О. Настенко, В. Пинзеник, З. Ромовська виграли округи, а дехто з членів, як от С. Терьохін, виграв як само висуванець.
Поза парламентом зостались чимало провідних партійців, зокрема С. Соболєв, І. Гринів, М. Томенко. Відтак, центр партійної діяльності був не у фракції, а власне в партії. В. Пинзеник був не зіц-головою, а справжнім лідером, навіть для поповнення партії його імідж був вирішальним. Був і провідним ідеологом, і керівником з найважчим голосом. Часом економіст у ньому брав гору над політиком. І. Васюник був на кшталт керівника його особистого штабу, доки не віддрейфував до оточення В. Ющенка.
В. Пинзеник макро-політик, а поточним заправляв дует І. Гринів-С. Соболєв. Вони гармонійно взаємно доповнювались. С. Соболєв заступав Голову партії на господарстві, як політичний керівник, І. Гринів – як організаційний. З політиків новітнього часу, від Перебудови й досі, Соболєв, можливо, самий правильний: не пригадую випадку де б він схибив.
Часом навіть заходить задалеко: вже у «Батьківщині» виконує невдячну функцію: подає і захищає сумнівні рейтинги та опитування, що йдуть у розріз з іншими. Не є він і креативним, принаймні креативних ідей, за більш як 30 років його діяльності, не пригадую. Не є його сильною стороною й бізнес-контакти.
Зате І. Гринів бізнес-контактер і креативник першорядний. Коли в останніх президентських перегонах він спрямував цей дар проти Ю. Тимошенко, хотілось щоб дар той був меншим. Політичні аналізи І. Гриніва, зокрема до і після виборчі, настільки якісні, що подібні зустрічав лише у О. Разумкова.
Партійний апарат, куратором якого був пан Ігор, діяв бездоганно. Секретаріат партії очолювала, здається, пані Оксана, а фракції - О. Семерак. І вони, і їхні підлеглі, працювали злагоджено, як одна команда. Власне це й була одна команда.
Прес-секретарем була М. Гонгадзе. І Гринів має дар залучати талановиту молодь, крім п.п. Остапа і Оксана залучені обдаровані В. Горбач, С. Євтушенко, І. Когут, А. Шевчук. Їх вища освіта була вже новітньою, незалежницькою. Не порівнюючи її тут з нашою у цілому, відзначу ключову перевагу – вільна англійська.
Що створює передумови і для дистанціювання від російської. Наразі остання є основною комунікацією між нами та світовим надбанням у науці, техніці, військовій справі (навіть Правильники УПА перекладались із російських Статутів). Крім англійської цю роль можуть грати німецька, французька. Йдеться не про тисячі книжок, може й не десятки, а про сотні тисяч. Не кажу вже про інші носії інформації.
Про фракцію окремо, а з позапарламентських виділявся ще М. Томенко, який устигав і в науково-викладацькій та агітаційній роботі. Пам’ятаю його з мітингів Перебудови, коли перебуваючи і секретарем комітету комсомолу Київського держуніверситету, і членом оргкомітету установчого з'їзду Народного Руху України за Перебудову, він засвітився промовами рухівськими, а не комсомольськими.
Іще дві пари, які приходили, зазвичай, разом: М. Поживанов - народний депутат ІІ скликання, міський голова Маріуполя 1994-1998, потім у КМДА та О. Сотніков - Голова правління СП «АвтоЗАЗ — Daewoo» до 1999, потім - Заступник Міністра зовнішніх економічних зв’язків та торгівлі.
Друга пара також колоритна: М. Княжицький - президент телеканалу СТБ, згодом - голова правління державної АК «Українське телебачення і радіомовлення» та президент «Національної телекомпанії України». Звідки його Л. Кучма невдовзі (17.11.1998) попер у порядку зачистки інформаційного простору до президентських виборів – 1999, та В. Сивкович, який натякав що крутий розвідник.
Чи навмисно, чи вже так сталось, а партія склалась не масова (за винятком Львівщини, вітчини В. Пинзеника), а елітарна. Що має ідеологічний плюс – комфортне інтелектуальне середовища, і політичний мінус – шанси самостійно здолати виборчий бар’єр – проблемні. Це розуміли, тож уклали з НРУ угоду про участь у виборах блоком 50 на 50. Так зрештою і сталось, але в розширеному варіанті – в «Нашій Україні».


-
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2851118.html.
Tags: история, рух, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment