Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

неперевершений плагіат - це нахабна брехня

Алі Татар-заде
неперевершений плагіат - це нахабна брехня. — «Коли я був маленький, - це було дуже-дуже давно, - я прочитав одну книжку: вона називалась "Піноккіо, або Пригоди дерев’яної ляльки" (дерев’яна лялька італійською мовою — буратіно). Я часто розповідав моїм друзям — дівчаткам та хлопчикам — про цікаві пригоди Буратіно. Та оскільки книжка загубилася, я щоразу розповідав по-інакшому, вигадував такі пригоди, яких у книжці зовсім не було. Тепер, через багато-багато років, я пригадав мого давнього друга Буратіно й вирішив розповісти вам, дівчатка та хлопчики, незвичайну історію про цього дерев’яного чоловічка.»
Анекдотична сама історія про те, як в маленького графа (тоді ще зовсім не красного) загубилась книжка, і він бідося переказував її по пам'яті. Якби вона загубилася, то дворянчкиу просто купили б нову.
Але все це не просто незтиковка, а суцільна брехня.
І вперше вона, за сарказмом долі, була надрукована в газеті "Піонерская ПРАВДА".
По-перше, сам Толстой молодше Пінокіо всього на рік (1882). Але перший переклад російською з'явився коли той вже був не "маленький", а юнак.
По-друге, сам Толстой в 1923, на еміграції, був співавтором перекладу "Пінокіо" і звісно не міг не знати зміст книжки ледь не на пам'ять. Я вже не кажу, що "загубитись" у нього нічого не могло, інакше як він перекладав?
В-третє, незадовго до появи такого анонсу Толстой був в Італії (1932) і якби в нього справді загубилась ця відома казка, то придбав би її в будь-яком магазині.
Що ж надихало автора брехати "піонерам" в їхній профільній "газеті Правда"?
На мою думку, - теж саме, що і безліч плагіаторів СРСР всю епоху його існування: впевненість, що залізна завіса настільки щільна, що не пропустить оригіналу ніколи.
Ви мабуть бачили й чули багато анекдотичних заборон - коли якогось безобидного музиканта, поета чи композитора, який не капіталіст і не фашист, раптом з якогось року забороняли?
Це не тільки анекдот, але й корупція.
Я гадаю, що за більшістю таких "банів" стояли маститі автори-плагіатори, які "загубили книжечку і переповіли її хлопичкам та дівчаткам на свй лад" - вкрали музику, вірші, сценарії, композиції живопису і скульптури, а також цілих напрямів у науці й мистецтві.
В "Хождении по мукам" той-таки Толстой беззастенчево краде цілі абзаци з мемуарів Денікіна. І це між іншим кращі моменти в унилій повісті.
Таке ж можна зустріти у Шолохова, юного дарованія, в "Тихому Доні" - хто читав біломігрантські мемуари, так бачить плагіат прямо сторінками.
Але це не винятки. Це скоріше правило.
Тому нема чого дивуватися, що багато совітських митців "з тоской" споминають совітські часи. Безжурний плагіат був можливий якраз тоді.
=====
Наталія Зубар
Подивилася кіно про реальну історію створення Вінні Пуха і вчергове згадала, чому я виросла антисоветчиною.
Тому що в друзях родини була геніальна англійська філолог і перекладачка, яка зміст Вінні Пуха знала з оригіналу і була дуже здивована совковою адаптацією і часто і бурно її коментувала. Також вона була геніальною оповідачкою.
Так от совки в мультиках:
Прибрали головного героя, хлопчика Кристофера Робіна, він же син автора.
Прибрали частину звірів, вони ж ляльки хлопчика, без яких важко ту історію сприймати - а конкретно тигра та кенгуру і кенгурятка.
Ну і звісно перебрехали все, що можна перебрехати.
А якби не Рена, я б ту полову теж хавала, як більшість совєцьких дітей.
Фільм зветься "Прощавай Кристофер Робін", раджу.

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2874572.html.
Tags: история, левые, подонки, рассея
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments