Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Diana Makarova · РЕНТГЕН-КАБІНЕТ

Коли збираються якісь посиденьки - біля вогнища, у ресторані, вдома на кухні - і бійці починають згадувати мінувшиє дні і бітви, гдє вмєстє рубілісь оні...
... тут тільки встигай підбирати розвішені по плечах вуха.
Тобі розкажуть таких байок, що, ошелешений, ти скочиш на ноги і заволаєш:
- Так он вона яка, війна! Так от воно що, нерозказане...
Спокійно, не поспішай волати.
Війна - вона, звичайно, війна. І чого-чого, а байок після себе вона лишає безліч. Але, щоб не заплутатись в цих байках, запам'ятай головне.
Якщо в компанії один балакучий снайпер - підбери вуха і постав на місце, звично поділивши снайперські байки на десять.
Якщо в компанії артилерія - діли на сорок, не помилишся.
Якщо розвідка - ну, тут просто сиди, всміхайся, в належних місцях ахай і охай. Спокійно, спокійно. Бо хто ж вірить байкам розвідки? Я навіть про таке не чула, щоб так одразу вірили байкам розвідки. Розвідка - це такий підрозділ, створений з найпершою метою, розкидувати байки. А потім вже все інше.
Особливо густо сипляться байки, коли в компанії присутні гарненькі дівчата. До речі, коли в компанії присутні двоє снайперів з різних підрозділів - байок не чекай. Тут вони нишкнуть і змовкнуть, потім відійдуть в сторону і щось там самі між собою почнуть шептатись. І, по поверненню до компанії, усі одразу зрозуміють, хто там кому снайпер, а хто тут погуляти вийшов.
А доки вони там шепочуться, аудиторію потримає розвідка, вона для того й створена. А коли серед гарненьких дівчаток в аудиторії знайдуться ще й волонтери - можете бути певними, ці підсиплють до спільного багаття ще і своїх байок. Якщо волонтери недурні, сипати будуть обережно. Враховуючи, яка ж перед ними аудиторія, правда?
І все це нормально, це навіть весело. Це такий регіт до неба - а ви ніколи не чули, як в реальності бойци вспомінают мінувшиє дні? О, завжди з реготом. І завжди під байки.
А там, де вони мовчать, реготу не буде. Слухай тишу, там, де вони мовчать. Гляди, не оглухни, коли вони мовчать.
Ми давно зрозуміли, що вірити варто лише тим, хто мовчить. Всих інших трішечки ділити - точно так, як і вони трішечки ділять на десять (сорок?) наші волонтерські байки.
Так це посиденьки. Це байкарство у вогнища. Це нормально. Слухай і шукай правду сам. Вона може вискочити на тебе у найнеймовірнішій байці. І навпаки - щось таке собі звичайне, ну, наприклад, розповідь про те, як снайпер одним пострілом зняв одразу трьох ворогів, буде дещо перебільшеним викладом. Ну, не трьох. ̷н̷у̷,̷ ̷с̷э̷м̷-̷в̷о̷с̷э̷м̷,̷ ̷н̷о̷ ̷н̷э̷ ̷д̷в̷э̷н̷а̷д̷ц̷а̷т̷ь̷ ну, двох, ладно - але не трьох...
... корочє, сам зрозумієш. Або не зрозумієш.
Інша річ, коли людина робить свої байки програмою для сходів нагору. В політику. В бізнес. У будь-яку вигоду.
Тоді до людини може приїхати Пересувний Рентген-Кабінет.
А страшна це річ, такий кабінет.
Пересувний Рентген-Кабінет завжди з'являється зненацька. Наприклад, було помічено у тебе орден на грудях. От йдеш ти на якомусь марші, на грудях блищить орден, і начебто й питань до тебе немає, всі знають, що ти правильно воював, і сяють твої очі, і розворот плечей широкий - і раптом хтось один придивляється й питає:
- Стій, хлопче, а що це в тебе за орден? А коли тебе таким орденом нагородили? Ану, розказуй.
Ну, ти почнеш розповідати, історія буде страшна, як суть війни, отам, в Іловайську, колись давно...
... Знаєте, я давно зрозуміла от що. Мені сказав один артилерист, який реально був у Іловайську:
- Знаєш, а нас же там було не так і багато, в самому Іловайську. І ми давно вже знаємо до метра, до хвилини, до людини, хто там був і що робив.
Точно так.
Якщо ти, журналісте а чи письменнику, з кондачка вирішиш щось написати про Іловайськ чи сказати, і вже роззудісь плєчо, геройські історії плинуть з тебе стрімким домкратом - ой, не поспішай. Ой, посидь роками, вивчи тему, а тільки потім пиши, а потім ще сто разів перевіряй. Бо ляпнеш щось - з тебе ж всі, хто там був, сміятись будуть.
Точно так і з ДАПом.
Точно так і з Дебальцевим, хоча в Дебальцево наче було і більше народу, і каша була густішою.
Але якщо ти вирішиш похвалитись своїми подвигами в ДАП чи Дебальцево - будь таки готовим до того, що приїде до тебе Пересувний Рентген-Кабінет. І там вже просвітять кожне твоє слово, кожне фото. Кожен подвиг. Якщо ти вже так сильно вирішив винести на загал свої подвиги.
1. Учора в інтернеті вибухнула чергова міна. Чергового байкаря взяли на розгляд, за три дні просвітили Ікс-променями, і виявилось - орден фальшивий. І байки, розказані журналістам, фальшиві теж. Не був хлопчина в Іловайську, не стався там насправді подвиг, за який його нагородили орденом - який теж виявився фейком.
Серед коментів висить, літає, тріпочеться одне питання - навіщо він все це робив? Нащо брехав, нащо розказував небилиці? Адже хлопець насправді воював, має хороші відгуки.
- Так, був на Бутівці. Показав себе непогано. - підтверджує Lera Burlakova
- Так, був у 93 бригаді. Щоправда, прес-офіцером, ну, і що? Лазив по передку аж бігом. - підтверджують з бригади.
Невже ж оцього - чесно воювати, дійсно бути присутнім в певних гарячих місцях фронта - невже цього мало?
Схоже, що мало. Схоже, що хлопцю терміново були потрібні подвиги. І подвиги ці були потрібні ще й тим, хто взяв хлопчину на прапор. Хто вирішив зробити з нього народного героя, ледь не мученика.
А зробили посміховисько. Таке, що й чесне воювання зараз береться під сумнів.
https://www.facebook.com/NikolayKolesnyk/posts/2908474966083661
Розслідування зроблено рентгенологом Николай Колесник, разом з Roman Zinenko та іншими, хто був у Іловайську.
Останніх кілька років Пересувний Рентген-Кабінет (ПРК) активно літає над фейсбуком. Дедалі більше стає "героїв", чиє геройство розглянуто, обчислено, зважено, розділено.
Вже не над одним таким "героєм" чи "героїнею" запалали літери - Мене, мене, текел, упарсін...
2. Ось є волонтерка.
Ось вона їздить по фронту, розвозить якусь допомогу. Невже цього мало? А схоже, що мало.
І героїня починає вигадувати подвиги - ось вона вже снайперка, стріляє по гумових човнах з подвійним броньованим (гумовим!) дном. Ось вона мінерка, ставить міни МУНки (цитата з мемуарів героїні). Ось вона парамедик, витягує з поля бою одночасно п'ятсот поранених, при цьому відколупуючи їх ножичком від мерзлої землі.
Десь на цьому місці до героїні приїздить Пересувний Рентген-Кабінет. Просвічувати починають вже всі, кому набридли байки нашої героїні. І виявляється в процесі, що жоден подвиг не підтверджується. Виявляється свідками - тими, хто був на той час і в ДАПі, і в Дебальцевому, і в Кримському і так далі.
А що ж підтерджується?
Підтверджується звичайна волонтерська робота - їздила фронтом, щось возила. Та невже ж цього мало?
Ну, для політичної сходинки мало. І з "героїні" почали ліпити героїню.
https://www.facebook.com/diana.makarova.37/posts/2119638108096879
Тут рентгенологом була я, разом з величезною спільнотою волонтерів та військових. І чим все скінчилось?
Та тим же, чим і мало скінчитись. Героїня не пройшла в політику.
3. Ось ти волонтер, а потім ще служила в двох чи трьох підрозділах. Ти щось зробила для фронта. Ти навіть виходила на фронт, з прес-службою теж, але яка різниця? Ти навіть була на другій лінії фронта. Ну і що? Величезна кількість фронтовиків так і простояла на других лініях. Це не западло.
Та невже ж того, що ти зробила, мало?
Мало. Для політичної сходинки мало.
І з героїні починають ліпити ГЕРОЯ. Саме отак, великими літерами. Бої, окопи, командування батальйоном, ура, в атаку! Аж доки не приїхав Пересувний Рентген-Кабінет і не спитав - а де бої, які бої, в яких окопах сиділа? Чим там командувала?
https://www.facebook.com/diana.makarova.37/posts/3815617965165543
Тут рентген був прискіпливим, і ніхто не підтвердив перебування власне на передньому краю героїні. Так, була на фронті, так, волонтерила - та невже ж цього тобі було мало?
Мало.
Хотілось подвигів. Нехай навіть і вигаданих, та сойдьот, аудиторія проковтне!
Що в результаті? Фіаско на політичних виборах. Аудиторія не проковтнула.
4. А ось найдивовижніша історія.
Комусь потрібен був боєць з пораненнями, хвацький розвідник. Ось ми йому склепаємо легенду і запустимо до Інвіктус Геймес, Ігри Нескорених наші.
Склепали.
Запустили.
І що? Приїхав Пересувний Рентген-Кабінет і виявилось, що і боєць не боєць, і поранення отримав в цивільному житті, на пляжі. І взагалі він, здається, сепар, та ще й приймав участь у донецькому референдумі.
Тут рентгенологом була Таїса Гайда
5. Свого часу Пересувний Рентген-Кабінет приїхав і до Юлії Овечкіної, теж героїчної волонтерки. Швиденько просвітив і виявилось, що немає взагалі такого волонтера, а є просто злодійка. Дякую, рентгенологам Lesya Borsyk Наталья Воронкова та Лішик Ольга
https://www.facebook.com/lesya.borsyk/posts/2982411211830038
6. Серйозно приїхав Пересувний Рентген-Кабінет до Анни Домбровської. Дякуючи рентгенологам Юрий Бондар Анна Корницкая Вони теж розібрали байки геройського волонтера і довели, що власне, там робота є - але ж скільки там є і іншого всього, від спроб поживитись за рахунок сердобольних громадян до такої "роботи" на позиціях, що аж контррозвідка зацікавилась.
https://www.facebook.com/diana.makarova.37/posts/3108860295841317
Я спеціально зібрала тут розлідування Пересувного Рентген-Кабінету. Вони ще не всі. Страшна ця штука, ПРК, скажу я вам.
Нещодавно я і сама пройшла через Ікс-промені цього кабінету.
Хтось десь в інтернеті почав питатись - а хто така оця Макарова і що вона зробила для фронта, от я її не бачив, а хтось бачив?
Далі я просто сиділа і слідкувала за коментами.
Коменти йшли простирадлами. Люди підтверджували роботу нашого Ф.О.Н.Д.а, підтверджував фронт, підтверджували донатори - та так, що два з трьох таких постів присоромлені автори навіть вирішили прибрати.
А дарма. Оті коменти, що я встигла прочитати - це дійсна нагорода, люди.
За що нагорода?
За звичайну, рутинну, далеку від подвигів, роботу. Ну, не здійснили ми якось подвигів у війні, та й слава богу.
... що дає Пересувний Рентген-Кабінет?
Та майже нічого. Ну, не пройшли до високої політики чергові "мученики", "герої" та "героїні". Але ж вони лишились на плаву, он гляньте, скільки в них поклонників.
Ну, як проскакував на позиції волонтер з сумнівними походеньками, так і проскакує. Як знімала прихованою камерою наші позиції, так, мабуть, і знімає.
Та навіть Юлія Овечкіна, злодійка, що обікрала дитину загиблої військової - відсиділась тихенько, та й вилізла знову. Мелькає у коментах, щось пише. Можливо, вже знову в когось "позичає" гроші.
А що ж там з напівсепаром Бєлобоковим, чемпіоном наших Ігр Нескорених? - та геть нічого. Історія сором'язливо затихарилась.
І Влад Стафійчук https://www.facebook.com/caernavon, чий іловайський "подвиг" учора нарешті розібрав Пересувний Рентген-Кабінет - сидить собі тихенько. Він точно знає, що викривання забудеться в інтернеті, а ім'я він собі вже зробив.
Але все ж цей таємничий, спонтанний кабінет існує.
Існує і його робота.
І рано чи пізно Пересувний Рентген-Кабінет приїде до кожного з дутих героїв. Розгляне кожен вигаданий подвиг. Бо тут є один секрет. Він і дає відповідь на оце головне питання:
- ДЛЯ ЧОГО ВОНИ ЦЕ РОБЛЯТЬ?
Невже наші дуті герої не здогадуються, що правда все одно вилізе, рано чи пізно - і замість всенародної любові отримаєш всенародне фіаско?
А не здогадуються. І от чому.
Учора ми говорили з Oleksandra Makarova про ситуацію з цими дутими героями. А Санді - вона, знаєте, дівчина, яка за час війни теж не здійснила жодного подвига. Як і я. Як і будь-то з нашого Ф.О.Н.Д.а. Санді - вона просто сім років сумлінно виконувала і виконує волонтерську роботу. Оту рутинну, часом нудну, часом таку цікаву, роботу. Отак безвилазно, як і ми всі. Без вихідних і свят. Без відпусток і ротацій.
І Санді сказала:
- Та вони просто не знають, що фронт є великим селом. Вони просто варяться в своїй бульбашці, з якої фронт видається чимось великим і заплутаним в роках і кілометрах. І сподіваються, що їхні вигадані "подвиги" можуть проскочити за рахунок цього.
- То схоже, що вони просто не знають фронта? - всміхнулась я.
Схоже, що так.
Бо сім років і майже п'ятсот кілометрів довжини, десятки ротацій і бої, бої, битви, котли - це лише здається чимось великим і заплутаним.
Але не для тих, хто живе на фронті і дише фронтом.
Ми велике село - кажуть ті, хто знає фронт.
Ми велика сім'я - всі, хто пройшов через фронт за всі ці роки.
А в сім'ї і в селі може існувати будь-хто - і реальні герої, і вигадані, і боягузи, і аватари, а також класні військові, ті, хто ось зараз готує платформу для нової української армї, господи, коли вже вона в нас станеться, наша оновлена армія, я все ще в неї вірю...
Але от чого не може бути у великій сім'ї, у великому селі, на такому заплутаному, але такому невеликому насправді фронті - не заховаєш там правду. Правда рано чи пізно вилізе - тоді, коли приїде до тебе Пересувний Рентген-Кабінет. А в ньому ж бо працюють лише свої. А своїх не обдуриш.
І що тоді буде?
А от що.
Кодою беру слова Джейн. Вона сказала мало, але, як завжди, смачно:
========"позже созданные герои не очень хорошо понимают, что "я в 93 бригаде в 16 году разведчиком-минометчиком был, три танка сгрыз, а четвертому дуло бантиком завязал" и "меня под Иловайском ранило" - немного разные заявления по степени рискованности. В смысле во втором случае достаточно высоки шансы, что древние мифические герои внезапно восстанут из Вальхаллы и п**ды дадут."
Додам, що і після 16-го не варто вигадувати легенди. Результат буде таким же.
А що варто?
А варто просто робити свою роботу. Гордитись, якщо робив її правильно. І не вигадувати зайвих подвигів на свої бідові голівоньки. Бо фронт цього не любить.
Якщо ви знаєте фронт, звичайно...

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2878441.html.
Tags: ато, история, леді діана, подонки, піар, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments