Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

що має робити уряд для захисту справді загрожених мов

Алі Татар-заде
поки лідери силового блоку уряду міркують про захист "укр.рос. мовояза", я накидаю конспектом, що на мою думку має робити уряд для захисту справді загрожених мов, - мов, які потребують захисту держави і мають на це повне право.
Кримськотатарська мова - це не лише граматика, лексика і радіо.
Це також література. Великий корпус літератури: фольклор, проза, поезія, драма, публіцистика ітд.
І.
Слід негайно приступити до оціфрування всієї наявної літератури, виданої в останні століття Кримською мовою. Це не лише кримськотатарська, але й караїмська (три регіоналекти), кримчацька, урумська (колишні кримські греки).
Це одразу кілька абеток, тому що в різні століття записи велися арабицею, грецькою і навіть старовірменською (Грабар - для вірменокипчацької), не кажучи про латинку (три варіанти) і кирилицю. Є також кілька книг, виданих експериментально тюркськими рунами (автор - румунський поет кримтатарського походження).
Це часопис "Терджиман", що заснував Ісмаїл Гаспринський, це труди письмеників - емігрантів, а також тих що були при совітах (вбиті в 30-ті або дожили до Депортації).
Це десятки газет і "вкладишів" в часи Сюргун (вигнання, після 1944), у яких кримтатарам було дозволено реалізуватись, буквально на районному рівні.
І весь великий архів книг, часописів і газет, що виходив в українському Криму після 1990 року.
Важливо, щоби всі тексти просто були у доступі. Вільному доступі.
Багато такої літератури дуже рідкісні, мають раритетне значення, але зберігаються в академіях, національній бібліотеці чи на руках щасливих власників. Інші архіви лежать в паперовому вигляді в республіках Середньої Азії, і найближчі роки можуть вже почати псуватись. Україні не буде складно домовитись з азійськими урядами про оціфрування, скоріше зустрінуть співчуття а може і співробітництво.
Це нудний і технічний, але дуже необхідний етап.
Фінансування можна робити різно копмонентним: держава, іноземні гранти, волонтерська робота, навіть партійні ініціятиви і благодійність.
Коли небудь це може зорганізуватися і без допомоги держави, а може і ні. Важливо, щоб держава проявила тут першу ініціативу.
ІІ. Другий етап не менш кропіткий: але суто технічний, це розпізнавання тексту, а також - переведення його в кілька графік (згадані вище абетки, особливо конвертація кирилиці, арабиці і латиниці одна в одну).
ІІІ. О, я звісно, вітаю обіцінку уряду про запуск кримськотатарського гугл-транслейту, а також посилення Кр.тат-Вікіпедії, хоча слабко уявляю собі технічну сторону справи.
ІІІІ. Можу додати також просту пропозицію: прирівняти у всіх правах (В тому числі квотах) кримськотатарську музику до української, сприяти появі музичного тексту у вигляді передач, а може і цілих радіостанцій, надавати їм пільгові частоти для поширення музичної культури кримських татар.
Щоб ви уявляли собі, "скільки тої кримської музики", я скажу що обсяг її величезний.
У багатокімнатному приміщенні в мене на один пристрій ловиться етер місцевої радіостанції "Ватан", а по інших кутках - в святковий день, для атмосфери - різні пристрої ловили ще 4 радіостанції, які можна слухати в інтернеті.
За святковою суєтою я переходив з кімнати в кімнату багато годин, і все думав: "чи буде ситуація, коли в різних кутках дому протягом години залунає одна й та сама пісня".
Що ж, тільки одна композиція пролунала двічі на різних частотах.
Тому що трек-листи давно складені і дуже великі.
Промінь колись давно (2015?) провів серію передач про кримську музику - ну, це 20 хвилин раз на тиждень, протримавсь проект з травня по серпень, здається. Це, звісно, не відбиває і сотої частки можливостей.

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2904414.html.
Tags: анализ, история, крим, україна
Subscribe

promo don_katalan декабрь 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments