Moscovia delenda est (don_katalan) wrote,
Moscovia delenda est
don_katalan

Валерій Пекар · Продовжуючи дискусію про те, чи потрібна посада президента

Тут пишуть, що посада не потрібна, бо жоден президент не може ефективно справдити очікування виборців, щоб все негайно стало добре.
На це я можу відповісти, що вказана проблема -- не зі сфери конституційного права, а зі сфери дитячої психології.
Якщо виборці очікують, щоб все негайно стало добре, то після скасування посади президента вони очікуватимуть цього від прем'єра чи спікера парламенту, або ж лідера парламентської коаліції, чи, може генпрокурора. Якщо люди чекають на героя, який прийде і всіх негайно врятує, то герой з'явиться. І це вже буде не парламентська республіка.
Кілька статей по темі в коментарях.
Інші коментатори пишуть, що тренд дитячості виборця останнім часом набирає сили повсюди у світі. На це скажу, що це не тренд, так було завжди: переважна більшість людей знаходиться на дитячому / підлітковому рівні розвитку (у коментарі перелік найважливіших дослідників та посилання на найбільш академічно поважного і валідованого Майкла Коммонса).
Отже, виборці завжди були дітьми. Змінилося інше: нас це перестало влаштовувати. Світ став складнішим, набагато складнішим. І тепер ми мусимо самі ускладнитися, аби керувати цим ускладненим світом і зберегти його.
P.S. Колись Джордж Фрідман зазначав, що виборець є підлітком (а це було ще задовго до Трампа) і шукає прості рішення складних проблем, тож найкращий президент Америки мусить обманювати свій народ: обіцяти йому прості рішення складних проблем, щоб виграти вибори, а потім ретельно впроваджувати складні рішення, необхідні для міці й величі своєї країни. Фрідман стверджує, що найкращі американські президенти саме так і робили.
P.P.S. Соціологи відзначали у 2014-2015 цікавий феномен, який хтось назвав "другим патерналізмом" (не можу знайти посилання): в умовах неспроможності держави певна частина населення спрямовує свої очікування на волонтерів: ось вони прийдуть і всіх врятують. Не задумуючись, що такими волонтерами мусили би стати вони самі.
P.P.P.S. Який висновок та де надія? Щоб завершити на позитиві, треба висновок і надію. Тут все дуже просто: громадянська освіта. Підтримуйте ВУМ online, Відкритий Університет Майдану, а також Пласт - український скаутинг, Українська академія лідерства, ідею Вищих народних шкіл (проривна скандинавська соціальна технологія) тощо.
=====
Валерій Пекар
9 квітня о 16:38 ·
Тут останнім часом поширилися заклики щодо скасування інституту президента. Мовляв, він не так працює.
Якщо інституція не так працює, треба її лагодити, а не скасовувати.
1. Всі вади та ризики політичної системи залишаються і при парламентській республіці. І при парламентській республіці до влади можуть (і будуть) прориватися корупціонери, невігласи, ворожі агенти, посіпаки олігархів тощо. При парламентській республіці навіть менше ймовірність, що будуть зроблені якісь реформи, що не подобаються населенню (а населенню не подобаються всі реформи).
2. Багато років говорили, що в Україні конституційно закладено конфлікт гілок влади, тому все працює неефективно. Нині президент має однопартійну більшість в парламенті та однопартійний (некоаліційний) уряд. І що, все стало ефективно працювати?
3. Якщо скасовувати інституції, які працюють неефективно, тоді треба не лише президента скасувати, а й парламент, уряд, суди, прокуратуру, поліцію і далі за списком. Не скасовувати треба, а розбудовувати.
Вважаю інституційну кризу найбільш масштабною за всі часи незалежності, а завдання розбудови державних інституцій -- найголовнішим на нинішньому етапі.

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2906482.html.
Tags: анализ, майдан, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 117
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments