Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Нарис 139 Мобільна сага. Частина перша

Борис Беспалий
НАРИСИ НОВІТНЬОЇ УКРАЇНИ КРІЗЬ ПОЛІТИЧНУ БІОГРАФІЮ
Нарис 139 Мобільна сага. Частина перша
Мобільних телефонів в Україні як жителів – 39 млн. станом на 12.03.2018 https://glavcom.ua/country/society/v-ukrajini-kilkist-koristuvachiv-smartfoniv-zrosla-u-pyat-raziv-ekspert-480621.html
. Наразі - більше, та й телефоном цей гаджет на назвати: будильник, годинник, гра, Інтернет, записник, кіно- фотокамера, ліхтарик тощо – лічити заморочишся.
Не те було на грані тисячоліть: явно домінуюча функція – телефонна, звідси й назва: стільниковий (мобільний) телефон. Відмінність від стаціонарного докорінна, не лише технічна, а й користувацька: зі стаціонарного дзвонять КУДИСЬ, з мобільного – КОМУСЬ. Останнє так зручно, що мобільники витіснили й безкоштовні телефони-автомати! В столиці їх прибрали, як деінде не знаю (підкажете ?).
Як те зазвичай, як зараз з вакцинацією, в Україні розвиток нового із запізненням. Перший дзвінок пролунав 03.04.1973: винахідник з Motorola Мартін Купер подзвонив конкуренту з AT&T Джоєлю Енгелю, а в Україні перший мобільний оператор ЗАТ «Український Мобільний Зв'язок» з'явився аж 1992-го https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%B1%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%84%D0%BE%D0%BD.
Чисельність абонентів стільникового зв’язку в Україні на початок тисячоліття вимірювалась усього сотнями тисяч – Міленіум!
На тоді почалась тісна співпраця з Володимиром Бондаренком, хоч теж киянином, а зійшлися у Стамбулі (про що окремо). У його виборчому окрузі є потужний виробник електроніки - завод ВУМ (зараз – Електронмаш), отож пан Володимир переймався новітніми технологіями, я, як колишній програміст, до певної міри - також. Він і привернув мою увагу до відставання України у впровадженні мобільного зв’язку.
Вже побіжний аналіз показав, що основне гальмо - не технічна відсталість: несуттєва й компенсована міжнародними операторами, не політичні обмеження (цензура) - у цій царині відсутня, а система оплати! Населення бідне - мобільний зв’язок коштовний. Наголошую: саме СИСТЕМА, а не рівень оплати, тобто тарифи. Найвужчим місцем системи була окрема, фактично додаткова, оплата вхідних дзвінків: їхня оплата включалась у загальний тариф, а ще додавалась і оплата тривалості кожної розмови, округлена до хвилин. «Це Саша?», «Ні не Саша» - мінус долар.
Тож і внесли законопроект, що розшивав цей вузол: маленький за обсягом, він сягав великої дуплетної мети: стимулював галузь і зберігав людям мільярди.
Законопроект № 6134 від 10.10.2000 Про внесення змін до Закону України "Про зв'язок" (стосовно заборони встановлення плати за вхідні телефонні дзвінки) Ініціатори: Борис Беспалий, Володимир, Бондаренко http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_2?skl=4...
Текст:
«1. Частину 2 Статті 12 Закону України "Про зв'язок" наприкінці доповнити реченням: "Підприємствам і об'єднанням зв'язку всіх форм власності забороняється встановлювати плату за вхідні телефонні дзвінки для всіх видів телефонного зв'язку"
2. Цей Закон набуває чинності через три місяці з дня опублікування
3. Дія цього Закону поширюється на всі договори між підприємствами і об'єднаннями зв'язку всіх форм власності та споживачами, укладеними до набуття чинності цим Законом».
Пояснювальна записка (на сайті ВРУ відсутня): «Дедалі більшого розвитку набуває у всьому світі телефонний мобільний зв’язок, перетворившись на засіб зв’язку масового і доступного. На жаль, в Україні цей вид зв’язку залишається елітарним, доступним лише незначній частині населення.
Однією з причин цього є не прогнозованість вартості цієї послуги через те, що абонент – власник мобільного телефону, як правило, вимушений оплачувати вхідні дзвінки, які надходять незалежно від його бажання чи небажання. До речі, у традиційному телефонному зв’язку плата за вхідні дзвінки не справляється. Отже проблема не тільки і не стільки в тому, що мобільний зв’язок недешевий, скільки в тому, що ціна його не прогнозована.
Даний законопроект передбачає заборону для підприємств зв’язку усіх форм та видів власності встановлювати оплату вхідних дзвінків. Їхні деякі втрати у зв’язку з цим мають компенсуватись збільшенням кількості власників мобільних телефонів, внаслідок того що вартість цього виду зв’язку стане прогнозованою.
Певне підвищення абонентської плати за користування мобільним телефоном внаслідок прийняття цього закону можливе. Але по-перше, вона буде стримуватись конкуренцією на даному сегменті ринку, що відбувається і зараз. По-друге, сумарна вартість плати за користування мобільним телефоном для його власника залежатиме від його бажання і контролюватиметься ним. Отже якщо хтось і буде платити більше, то робитиме це свідомо.
Додаткових бюджетних витрат прийняття даного закону не потребує.».
Майбутнє показало правильність усіх (!) аргументів і передбачень, але до того було ще далеко.-
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2963345.html.
Tags: история, піар, україна
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments