Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Дороги чотирнадцятого року уставлені обелісками

Diana Makarova
Колись в п'ятнадцятому році хтось з екіпажів сказав:
- З роками тут на кожному кроці будуть стояти пам'ятники нашим загиблим.
З роками. Уявлялись роки - десятки років після перемоги. Колись потім.
... ми мали час, натхнення мали ми завжди. І ми пішли по фронту тими дорогами, якими не ходили з буремного чотирнадцятого, тривожного п'ятнадцятого. І в нас була причина такого проходу - скрізь на передніх лініях доріг йшли ремонти, тому прохід по задніх, тилових дорогах зони фронта забезпечував нам певну швидкість і цілісність нашого бойового, втім, все ж потріпаного фронтами, Вжика.
З роками?
Там вже стоять ці пам'ятники.
Дороги чотирнадцятого року уставлені обелісками. І ми спинялись, підходили до обелісків, вчитувались в імена, вдивлялись у обличчя.
Звичайно, нам хотілось взнати цих людей - а раптом? Раптом ми знали їх, перетинались на дорогах війни ще тоді.
І ми взнавали. Кожне обличчя здавалось нам знайомим.
Ми далі йшли, спиняючись, або, коли підтискав час, просто пригальмовуючи, киваючи нашим загиблим. Так ми відмічали наш День Перемоги - бо переможними й звитяжними були часи літа чотирнадцятого. Бо наша армія, на той час дійсно гола й боса, голодна наша армія, ненавчена, не вміюча (як тоді вважалось) воювати - гнала ворога й звільняла міста і села аж гай гудів. І вдячності були сповнені наші зупинки. І смак перемоги знали ми, і передавали тим, хто на гранітних фото:
- Не дарма ви загинули, переможці. - наче казали ми.
... ми зупинились біля чергового обеліску. Взяли фотоапарат, збирались вийти. А то виявився обеліск Другої світової. Його було поставлено загиблим тоді, більше семидесяти років тому.
І ми кивнули тим загиблим.
І ми постояли біля того пам'ятника - бодай кілька секунд, але постояли.
Бо вони були солдатами.
Серед них були різні, ми тепер точно знаємо, що на війні є різні люди і бувають різні загибелі. Там були теж свої аватари, тільки тоді їх називали по-іншому, та й взагалі ніяк не називали. Серед них були боягузи - і ті, хто переміг свій страх. Були добровольці серед них - і ті, кого насильно заганяла до військкомату повістка. Там були навіть мародери, гвалтівники, ми також це добре знаємо. І зараз ми вже не взнаємо, хто був там ким.
І ми б ніколи не поклали квіти на могили НКВС-ників, зрадникам народу, гвалтівникам.
Але тим пацанятам, які загинули, кинутими у м'ясорубку. Ми бачили обличчя таких же пацанів, ми бачимо їх на фронті постійно.
Але тим, хто поліг, не маючи навіть можливості достойно воювати - і тим, хто таки достойно воював.
Але тим, хто п'ять років провів на фронті, або два роки, або кілька місяців, ми кивнемо. Бо ми знаємо достеменно, що воно таке - роки на фронті. Це важка праця насамперед. Іноді смертельно важка праця.
Бо вони були солдатами.
Вони захищали землю від окупанта, крапка.
Ми не сфотографували цей обеліск. А сенс? Вийдіть з дому і ви наткнетесь на подібний. У кожному селі і в кожному місті їх є. Це пам'ять народна. Пам'ять про страшну бійню. Не відмовляйтесь від цієї страшної пам'яті.
А в нас тепер своя війна. Війна з фашистським окупантом. Ага, саме так. І ми спиняємось біля цих новесеньких обелісків. Всміхаємось обличчям на граніті.
Це було так вчора...
Це є зараз.
Це наші солдати.
Вони захищають землю від окупанта.
І тут теж крапка.
#Хогвартс_мандрівний_ФОНД_ДМ-
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/2964379.html.
Tags: #Хогвартс_мандрівний_ФОНД_ДМ, ато, война, леді діана, піар, рассея, х%№ло
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments