Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Volodymyr Boiko · Під рубрикою «Яку країну просрали»

Було це в Радянському Союзі за сталінських часів, десь на самому початку 50-х років минулого століття. Імперія здіймалась з руїн після Другої світової війни та готувалась до Третьої світової, фізики працювали над термоядерною бомбою, ракетники – над засобами її доставки, а хіміки проектували заводи з виробництва капролактаму, вкрай необхідного для військово-промислового комплексу.
Капролактам – це сировина для отримання полімерів, передусім – капрону. Власне, у СРСР вперше полімеризація ε-капролактаму була здійснена в 1942 році, а в 1948 році запущено невелике виробництво капролактаму з циклогексанону – досить марудна технологія. До того ж циклогексанону в країні також не було і повстала проблема його виробництва, наприклад – шляхом каталітичного гідрування фенолу, видобутого з кам’яновугільної смоли. Коротше кажучи, потрібно було створювати нову галузь хімічної промисловості.
І ось тут на ім’я тов. Сталіна й тов. Берія стали надходити листи якогось божевільного, що, мовляв, у хімічній науці засіли шкідники, які лише висмоктують гроші з народного господарства, пропонуючи синтезувати капролактам у багатостадійний і недешевий спосіб. У той час як можна елементарно налагодити синтез цієї сполуки з похідних індолу – передусім, 3-метиліндолу (тривіальна назва скатол) – що містяться в екскрементах. А, хіба, в Країні Рад мало гівна? – слушно ставив питання автор листів, – достатньо організувати збір та переробку лайна, і перша в світі держава робітників та селян буде забезпечена капролактамом.
У ті часи до подібних сигналів ставились дуже уважно й тов. Берія доручив міністру вищої освіти тов. Кафтанову та іншим керівникам зацікавлених міністерств і відомств провести нараду з приводу переробки гівна.
Як за перебігом багатьох років розповідав мені учасник тієї наради (на той час – молоденький науковий співробітник, що згодом був удостоєний Державної премії СРСР), на директорів хімічних заводів, які прибули для участі в нараді, було страшно дивитись – кожний з них уявляв, у що перетвориться його підприємство, якщо вищі інстанції схвалять ідею видобувати скатол з фекалій. Водночас, невідомо, чим міг завершитись виступ із запереченням такої пропозиції – часи були аж ніяк не вегетаріанські й людину, що не визнавала переваги радянської науки над західною, могли миттєво зарахувати до числа тих самих шкідників.
Втім, усе завершилось благопристойно. Нарада в підсумковому документі відзначила новаторський характер синтезу капролактаму з гівна, але визнала непридатність цієї технології для великотонажного виробництва. Причина – відсутність Державного стандарту на сировину.

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/3048741.html.
Tags: бойко, история, левые, рассея
Subscribe

 • Виктор Небоженко · ЕДИНСТВЕННАЯ, ОППОЗИЦИОННАЯ

  Мало кто обратил внимание на то, как тяжело, мучительно и скандально «умирает» молодая надежда национал-демократических сил Украины - партия «Голос».…

 • відповідати треба асиметрично

  Петро Олещук А чи так конче необхідно відповідати на будь-які маніпулятивні тексти з Кремля? Особисто я думаю, що відповідати треба асиметрично.…

 • Лікнеп для Арахамії

  Oleksii Stepura Вся ядерна зброя (відповідні в/ч) на території України згідно домовленостям про ліквідацію СРСР в кінці 1991 року залишалася під…

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment