Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

...коли можна порівнювати Казанське Ханство з чимось перед ним, то я б порівняв з Хозарією

Алі Татар-заде
коли можна порівнювати Казанське Ханство з чимось перед ним, то я б порівняв з Хозарією. Яка розташована не прямо як Татарія, з більшим креном на Кавказ, а Булгар - то якби інший полюс; але справа в свого роду “федеративності”.
Поміж Казанським, Астраханським і Кримським ханствами мешкали ногайці - майже забутий тепер народ, який активно впливав на політику.
Знову ж, їх би порівняв із козаками: визнаючи час від часу зверхність одного з ханів (найсильнішого на даний момент), або й одразу кількох (на всяк випадок), самі ногайці не обзаводились своїми Чингизидами, як було тоді модно і круто.
Навпаки, ногайці у своїй автономії визнавали владу власної аристократії - беїв, яких перед тим обирали (бо в роді було одразу багато претендентів). З козацтвом їх ріднить не лише образ життя (сезонно-кочовий), а й стихійний республіканизм.
Поміж згаданими центрами “монархизму” (Казань, Астрахань, Кирим) вони не лише пересувалися і мешкали у відносній самостійності, а ще й постійно втручалися в життя кожного з ханств.
Більшість переворотів - створена за їх участі, ми не можемо сказати що то були прості найманці: скоріше, навпаки, чимсь кожний раз люто вмотивовані, - однак для кожного випадку це буде неповторна історія зі своїм мотивом.
Додати до цього, що в ногайців постійно переховувались опальні претенденти, як політичні емігранти, скинуті чи “незаконно відсторонені” наслідники престолу, так і сумнівні самозванці - це щоб довершити подібність до козацтва.
(яке, козацтво, наче навмисно розташоване дзеркально по сусідству кожної з ногайських “орд”).
Десь таку ж роль в дестабілізації давньої Хозарії грали угорські, булгарські та огузькі племена: іноді вони сами починали війни, чим зривали мирні договори та підставляли “центр”, а також охоче брали участь в будь-якій громадянській війні всередині Хозарії. Про це ми маємо значно менше данних, але сам факт співіснування одночасно кількох правителів з співрозмірними титулами на це натякає.
Зрештою, цей хавос спробували приборкати Гераї, які на короткий час об’єднали з Кримом і Астрахань та Казань.
Для правителів ногайської вольності пропоновані варіанти взаємної інтеграції:
- представники ногайських кланів обирають місцевого великого хана (не з-поміж себе, але з врахуванням, часто, чий він зять - напр. Мансурський чи Ширинський, хто в нього везір, вчитель, полководець).
- третій за старшинством член династії - нураддин - керує всім військом ногайців під час війни
- наймолодші члени династії - сераскири - командують кожним з військ ногайців окремо.
В останньому пункті система почала давати збій, тому що ногайські беї, а потім і сераскири почали грати в іредентизм: намагалися, щоби їх затверджував на кримський хан, а через його голову - безпосередньо турецький султан.
особливо це проявилося після втрати Казані та Астрахані (варто розуміти для україноцентричного читача, що московити вирвали їх, фактично, з рук Криму).
=====
Vyacheslav Nesterov
20 год ·
Увага, дуже цікава карта.
Погляд на історію з позиції Казанського ханства. Там дуже багато чого цікавого. Наприклад перелік народів, що входили до цього ханства, або переправи між кримськими та ногайськими кочів'ями, або народ мухши та т.і.
А ще, якщо не рахувати всіляких новгородських та московських віддалених займищь, то території власне Московії ненабагато більші за території Казанського ханства.
Джерело: фото карти з Казанського історичного музею.
===
Denis Poznyakov
Ісконно русскіє зємлі.Там всегда жилі прєдкі рускаго народа: булгари, чуваши, башкіри і.т.д. Недарма коли Євлія Челебі був у Поволжі писав, що там живуть тюрки.


-
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/3050965.html.
Tags: история, крим, піар
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo don_katalan Грудень 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments