Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

історична міфологія Британської імперії - дуже цікавий кейс

Алі Татар-заде
історична міфологія Британської імперії - дуже цікавий кейс. Є багато трудів самих британців з імперських міфів, але нема гарантії що вони об'єктивні, тому що деякі речі бачаться не зсероедини, а ззовні.
Наприклад, що це взагалі за Британія? Як вона стала "над" Англією, Шотландією, Уельсом ітд? Це велика тера-інкогніта, завойована римлянами і болісно інтегрована до римської імперії.
Звідти здавалося б, усі хто вважають себе бритами - мали б відчувати до імперій відразу?
Адже історія завоювання Британії - це постійні поразки місцевих перед прибульцями. Прибульці теж ставали місцевими, але їх теж завойовували все нові й нові завойовники.
Англійці, саксонці, дани та кельти, нормандці і ще низка етносів, однак, угледіли в цьому якусь імперську місію. Свою, власну.
Це добре видно на парадоксі Артуріани.
Епос про Короля Артура, який правив міфічною Британією (насправді ж невеличким племенем логрів) став дуже популярним по всій Європі.
Існують середньовічні переспіви не тільки французькою, німецькою, але й норвезькою, давньослов'янською, угорською етс.
Чим далі в розвитку, тим більше королівство Артура з невеликого священого місця перетворюється на гигантську, величезну імперію. Усі добрі королі Європи - васали Артура, а злі королі, відповідно, його вороги, тобто теж члени системи (зміна злого на доброго автоматично означає присягу нового на вірність Артуру).
І все це - далеко задовго до того, як Британія справді стала імперією!
Оте і є саме цікаве.
Останній твір, який на повному серйозі описує Артуріянську Імперію - це Томас Мелорі, який помер ХV століття, ще коли тривала "Війна Троянд" поміж Йорками і Ланкастерами.
Всі інші великі твори - іще раніші, пик куртуазної імперії Артура в творчості поетів приходиться на ХІІІ століття, коли і нормальної імперії в Європі, власне, ніде не було, хоча і була Німеччина із такою назвою (знов таки, це зовсім не Британія).
Виходить, що поети "натрубадурили" імперію бритів?
Але цього ви не зустрінете наприклад в книжці "Трубадури імперії" написаної талановитою англічанкою.
Британський імперський міф не претендує на споконвічність своєї імперії - це ще одна його визначна риса.
Брити охоче визнають себе колись дуже дикими, вимазанами в грязюці й багнюці, навіть не лаптеногими а просто босими, такими собі тарзанами в альбіонських джунглях.
Проте, вони ж легко визнають своїми попередниками інші імперії.
Ми, мовляв, лише перебераємо естафетну паличку.
Римляни колись нас підкорили, а сьогодні ми - їхні приємники, хоча і не нащадки.
А самих римлян зробили греки.
А греків - вавилоняни і перси.
А хто зробив вавилонян і персів?
Тут одні сказали "спочатку був Єгипет", а інші - "спочатку був Шумер".
Ця здавалося б академічна суперечка не тільки просунула в археологію ідеї "діфузіонизму" (альтернатива і міграціонизму, і еволюціонизму).
Є, мовляв, шумери (чи єгиптяни, кому як), "Учителя Учителів", які несуть тягар цівілізаторства. Вони приходять до диких народів, дарують знання - та не всі, а нормовано, з огляду на їхню дикість, дозовано.
А потім підражаючи пирамидам (чи зикуратам) дикі народи починають возводити мегаліти, кургани і парфенони.
Однак одночасно це була і внутрішня дискусія в імперії: "хлопці, в нас на все сил не вистачить. Германія всюди суєе свого носа, французи суються не гірше, а там ще рускіє і прочіє османи та хедіви. Треба визначитись, що купуємо: Єгипет чи Шумер? треба щось одне. Александрію чи Мезопотамію? Де більше нафти? Де кращі порти? Давайте вже визначатися, де зародилась цівілізація".

Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/3064949.html.
Tags: история, піар
Subscribe

promo don_katalan december 29, 2014 14:39 116
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment