Salus populi suprema lex (988) (don_katalan) wrote,
Salus populi suprema lex (988)
don_katalan

Тут одними генералами можна було Донецьк захищати – їх більше, ніж у гіркіна було бойовиків

Ярослав Вішталюк
3 год ·
На прохання Andrew Duma: «Я б подивився із задоволенням на перелік врятованих від люстрації генералів».
=================================
«От тепер вже очевидно, що повернення Порошенка до влади - означатиме автоматичну тюрму для переважної більшості цієї шобли»©Валерій Прозапас
16 вересня 2014 року разом з "мирним планом путіна-Порошенка для Донбасу", який перетворився на "мінські угоди", було проголосовано так званий "закон про очищення влади", народу більш відомий за простою назвою "люстрація". За ним влада мала бути очищена від тих, хто "сукупно не менше одного року" займав одну з численних посад при президенті Януковичі - від, власне, президента до слідчих прокуратури і керівників держпідприємств. Не саджати за ґрати, боже збав - просто звільнити з посад і заборонити щонайменше 10 років займати будь-які посади в державній сфері. Злі язики казали, що норма про "не менше року" була внесена саме для того, щоб під люстрацію не потрапив сам міністр економіки Януковича, який на той момент виліз в крісло свого колишнього біглого шефа.
В частині армії закон передбачав:
=================================
«Стаття 2. Посади, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади (люстрації):
3) військових посадових осіб Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців служби за призовом під час мобілізації;
2. Заборона, передбачена частиною третьою статті 1 цього Закону, застосовується до осіб, які обіймали посаду (посади) у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року та не були звільнені в цей період з відповідної посади (посад) за власним бажанням:
6) Начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України, Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України, Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України, їх першого заступника, заступника;»
=================================
Закон був через тиждень після прийняття підписаний головою ВР, ще через три тижні до підпису дійшли руки Порошенка. Втім, вже в січні 2015 в розпал боїв в ДАП нардеп Тетерук подав правки, котрі були прийняті та проведені аж до підпису і публікації всього за три дні - ними в закон вносився дозвіл уникати люстрації персонам, в яких президент побачить потребу для посилення обороноздатності країни (тобто злочинна влада Януковича виявлялась не такою вже щоб абсолютно повністю злочинною, а деякі її представники – навіть корисною для обороноздатності):
=================================
8. Заборона, передбачена частиною третьою або четвертою цієї статті, не застосовується до осіб вищого офіцерського складу, які обіймали або обіймають посади в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України та інших утворених відповідно до законів військових формуваннях, якщо це обумовлено необхідністю забезпечення обороноздатності держави
=================================
Уникнення люстрації мало оформлюватися указами президента і таких указів у відкритому доступі налічується п'ять штук - перший на чотирьох людей, і далі персональні.
В кому ж побачив необхідність для укріплення обороноздатності країни Порошенко і як саме вони її укріпили?
=================================
Указ 20 березня 2015 року № 157/2015:
генерал-майор Артеменко Артур Миколайович - був заступником командувача повітряних сил при Януковичі. Наприкінці жовтня 2014 був звільнений за законом про очищення влади, в березні 2015 повернутий на посаду, в 2016 отримав звання генерал-лейтенанта, в 2017 - посаду начальника головного управління персоналу в Генштабі ЗСУ. Став в нагоді і зеленій владі - в липні 2019 Хомчак призначив його начальником Об'єднаного штабу ЗСУ, де він працює і досі.
генерал-лейтенант Дроздов Сергій Семенович - при Януковичі був так само заступником командувача повітряних сил. Так само звільнений і поновлений, як Артеменко. В липні 2015 став командуючим Повітряних сил, де і працює до цього дня. На сьогодні знаходиться під слідством в ДБР за підозрою в халатності через падіння Ан-26 під Чугуєвим у вересні 2020 року, коли загинуло 26 людей.
генерал-лейтенант Бесараб Сергій Борисович - був першим заступником командувача сухопутних військ ЗСУ при Януковичі. Навіть не звільнявся, просто спокійно допрацював до указу президента. В 2015 став заступником начальника генштабу ЗСУ, злий язик Дейнеги казав, що на посаді забороняв відповідати на обстріли - але хто ж таке вже нині пам'ятає. Знадобився і новій владі, в 2020 попрацював міністром у справах ветеранів, та незабаром подав у відставку. Тепер, здається, спокійно насолоджується пенсією.
генерал-лейтенант Петрушенко Микола Миколайович - головний інспектор повітряних сил при Януковичі. Звільнений-поновлений. На відміну від попередників довго не просидів - вже у вересні 2015 року разом з полковником Горло був затриманий поліцією в Одесі під час пересування на автомобілі в п'яному вигляді, за що і звільнений. Щоправда за місяць перед тим все ж встиг стати заслуженим діячем науки і техніки України. Насолоджується почесною пенсією.
Указ від 21 квітня 2015 року № 229/2015
генерал-полковник Коваль Михайло Володимирович - при Януковичі працював головним по персоналу в прикордонній службі, з 2003 незмінно, як і його шеф, брат колишнього спікера Литвина Микола Литвин, звільнений в жовтні 2014 на почесну пенсію. З березня по липень 2014 Коваль встиг навіть побути виконуючим обов'язки міністра оборони, після чого перейшов на посаду першого заступника секретаря РНБО, де спокійно працює і досі. Люстрацію навіть не помітив. В 2016 отримав від президента ювілейну медаль і орден "Хмельницького" ІІІ ступеня з нагоди дня ЗСУ.
Указ від 12 червня 2015 року № 330/2015
генерал-полковник Байдак Юрій Аврамович - "янучарський" командувач повітряних сил, керівник вищезгаданих Артеменка, Дроздова і Петрушенка. Люстрацію навіть не помітив, через три тижні після "порятунку" від "люстрації" звільнений з військової служби, спокійно насолоджується пенсією.
Указ від 3 липня 2015 року № 388/2015
генерал-майор міліції Терещук Олександр Дмитрович - так-так, той самий Терещук. При Януковичі три роки очолював міліцію Волинської області, через місяць після інавгурації Порошенка очолив главк МВС Києва. В червні 2015 звільнений, за місяць "врятований" назад. З ментів в 2017 році поставлений "смотрящим" на посаду заступника до тодішнього керівника Одеської ОДА Максима Степанова. Під час "походу на вибори" Порошенка в 2018 призначений головою Київської ОДА, звільнений в 2019. Гуляв без роботи недовго - рік тому призначений очільником "Слуги народу" на знайомій йому Волині - потрібний всім владам кадр.
Указ від 13 січня 2016 року № 3/2016
генерал-лейтенант Пушняков Анатолій Савватійович - заступник командувача сухопутних військ ЗСУ при Януковичі. Люстрації навіть не помітив - був призначений ще в 2014 році командуючим сухопутних військ до січня 2016 року. В один день указом №3 його "врятували від люстрації" і наступним же указом №4 звільнили на пенсію, нагородивши перед цим першим ступенем ордена "Хмельницького" (ІІІ ступінь він отримав від Ющенка, ІІ - від Януковича). "Обороноздатність країни" була врятована. Мабуть найбільш феєричний випадок "покращення обороноздатності" від Порошенка з перелічених - по суті людині "зробили приємне" перед виходом на пенсію (з Байдаком було те саме, але той хоч пару тижнів ще пропрацював).
Втім, це лише відкриті укази. Ймовірно було ще чимало закритих, якими були врятовані інші персони. Наприклад досі невідомо номер указу, яким від люстрації був вратований перший, хто скористався цим законодавчим "бонусом" - генерал-полковник Воробйов Генадій Петрович, колишній начальник вищезгаданого Пушнякова. В 2014, коли останнього поставили на місце Воробйова, самого Генадія Петровича зробили першим заступником начальника Генштабу і навіть тимчасово - в.о. командувача АТО, поки Муженко був під слідством за "Іловайський котел". Працював заступником до 2016 року, коли був переведений на посаду керівника Національного університету оборони, на якій і раптово помер через три місяці. Посмертно нагороджений першим ступенем "Хмельницького" (так само ІІІ ступінь - від Ющенка, ІІ - від Януковича).
Втім, Воробйов хоча б потрапив тоді до статей ЗМІ. Інші персони навіть в ЗМІ не дуже згадувались. Зокрема це:
генерал армії Віктор Муженко - при Януковичі заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України, встиг побути і депутатом облради від Партії регіонів. При Порошенку - головнокомандувач Збройних сил, керівник АТО, начальник генерального штабу ЗСУ. Скромно звільнений у вересні 2019 з правом носіння форми.
генерал-лейтенант Олег Грунтковський – при Януковичі був заступником командувача повітряних сил. При Порошенку – очолив Головне управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ, став генерал-майором в 2016 і генерал-лейтенантом в 2018, в серпні 2015 отримав «Данила Галицького».
По цим двом персонам нема указів, але вони точно повинні були бути - так вимагав закон. Вочевидь були засекречені, як і укази на невідому кількість інших персон.
В законі про очищення влади передбачалось ще багато чого. Наприклад люструвати треба було «3) керівника, заступника керівника самостійного структурного підрозділу центрального органу (апарату) Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Міністерства внутрішніх справ України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику, податкової міліції».
Окремо нагадувалось про необхідність очистити владу від персонажів, які сприяли узурпації влади Януковичем своїми діями чи бездіяльністю – щоправда з поміткою «що встановлено рішенням суду». Останнє уточнення перетворилось на класичне «Суд єсть? Нєт. На нєт і суда нєт».
Що на ділі?
генерал армії Степан Полторак - при Януковичі очолював Академію внутрішніх військ МВС України. Командувач Нацгвардії, в розпал "Іловайського котла" підвищений до генерал-полковника, через два місяці призначений міністром оборони, в жовтні наступного року став повним генералом армії в подарунок під річницю посади. Отримав два "Хмельницьких" і пішов у відставку при зміні президентів. Нещодавно вшанований "Книгою рекордів України", як людина, яка "найбільше зробила для вшанування пам'яті захисників України".
генерал-лейтенант Володимир Кондратюк – при Януковичі командував полком спецпризначення з Миколаєва, кажуть, що отримав від майданівців чимось важким по голові під час участі в спробах розгону Майдану. В серпні 2014 отримав генерал-майора і посаду начальника південного управління Нацгвардії. При «зелених» став першим заступником командувача НГУ і отримав «Хмельницького» ІІ ступеня.
генерал-лейтенант Юрій Лебідь – при Януковичі керував 47-мим полком спецпризначення міліції «Тигр», одним з «найактивніших» на Майдані. При Порошенку очолював східне управління Нацгвардії і отримав «Хмельницького» в 2016 році. Зеленський призначив його заступником командувача НГУ.
генерал-полковник Василь Бурба - при Януковичі очолював управління "К" Головного управління СБУ, згаданий в документах про "зачистку" Євромайдану, як виконавець плану "Бумеранг". В лютому 2014 вже новою владою призначений начальником контррозвідки. Люстрацію навіть не помітив, піднявся до заступника керівника Головного управління розвідки Міністерства оборони, згодом став начальником ГУР. З простого полковника став послідовно генерал-майором в 2016, генерал-лейтенантом в 2017, генерал-полковником в 2018, і це ще у віці до сорока років. 5 серпня 2020 року звільнений, на сьогодні є одним з фігурантів "вагнергейту".
генерал армії Віктор Назаренко - при Януковичі заступник керівника Департаменту охорони державного кордону. Вже після закону про люстрацію призначений директором цього Департаменту і першим заступником голови прикордонної служби, в жовтні 2014 був призначений головою прикордонної служби. В травні 2015 отримав звання генерал-полковника, в травні 2017 НАБУ почало розслідування проти нього за незаконне збагачення, тож через два місяці він пішов у відставку через "хронічну перевтому" на пенсію, отримавши від Порошенка на прощання звання генерала армії. Був в числі тих, кого в останні дні свого президентства Порошенко згадав вже навіть на пенсії - в травні 2019 Назаренка "наздогнав" орден "Хмельницького" І ступеня за "значний внесок в охорону державного кордону", який відтоді не став анітрохи ані захищенішим, ані помітнішим на більшій частині своєї довжини.
генерал-полковник Юрій Аллеров - при Януковичі очолював південне/західне територіальні командування внутрішніх військ МВС. Під "Іловайськ" отримав від Порошенка генерал-лейтенанта, люстрацію навіть не помітив, в 2015 очолив Нацгвардію. В 2017 отримав генерал-полковника, за два роки, вже після виборів 2019 року звільнений Порошенком з кількамільйонною компенсацією в подяку за службу, через тиждень затриманий НАБУ за підозрою в заволодінні майном Нацгвардії разом зі скандальним забудовником Микитасем. Посидів трохи під вартою, тепер тягнуться суди.
генерал-полковник Микола Балан - при Януковичі очолював кримське територіальне командування ВВ МВС. Люстрацію не помітив, з квітня 2014 по червень 2019 року був заступником командувача Нацгвардії, новою владою призначений командувачем НГУ, де працює і нині.
генерал-лейтенант Леонід Євдоченко – при Януковичі очолював інститут судових експертиз СБУ, при Порошенку в 2015 очолив держслужбу спецзв’язку, з якої його звільнили в жовтні 2019 року.
генерал-полковник Павло Демчина - при Януковичі був в центральному апараті СБУ, заступником голови департаменту «К». Персонаж, тільки скандали по якому треба перелічувати півгодини – «горіховий» скандал, «справа Корбана», історія із Саакашвілі, історія з коштовними автівками дружини, війни між НАБУ і ГПУ тощо. За бажання краще пошукати самостійно. Люстрацію навіть не помітив, в 2016 став генерал-майором і першим заступником голови СБУ, в 2017 – генерал-лейтенантом. Як і Аллеров звільнений в травні 2019 з підвищенням до генерал-полковника так і не оприлюдненим указом (тобто під грифом «секретно»). Зеленський просто звільнив в запас з правом носіння форми. З 2017 року – фігурант справи про незаконне збагачення.
генерал-лейтенант Віктор Кононенко – при Януковичі був заступником керівника Черкаської обласної СБУ, при Порошенку став заступником голови СБУ і отримав генерал-лейтенанта та «Хмельницького» ІІ ступеня. В жовтні 2020 року став депутатом київської міськради від «ПЄС».
генерал-лейтенант Олександр Кривенко – при Януковичі був заступником командувача внутрішніх військ, при Турчинові і Порошенку був першим заступником командувача нацгвардії. В серпні 2014 отримав генерал-лейтенанта, в листопаді 2018 звільнений.
генерал-лейтенант Вадим Поярков – при Януковичі очолював «контррозвідувальний захист економіки» в СБУ, при Порошенку очолив Дніпровську СБУ, згодом став заступником голови СБУ. Піднявся до генерал-майора в 2016 і генерал-лейтенанта в 2019 перед виборами, отримав нагородну зброю.
Тощо, тощо...
Ну і ще одне. Наріжним каменем порохоботної пропаганди є «у нас в 2014 не було армії». При цьому в ЗСУ при «кращому гетьмані» продовжували працювати:
генерал-полковник Олександр Дублян – за часів Януковича очолював Військову службу правопорядку ЗСУ. Отримав два підвищення звання – в 2015 став генерал-лейтенантом, в 2016 – генерал-полковником. Отримав два службових підвищення – в 2015 став заступником міністра оборони, в 2016 – держсекретарем Міністерства оборони. Звільнений в грудні 2019, вочевидь насолоджується пенсією.
генерал-полковник Ігор Колесник – при Януковичі командир оперативного командування «Північ». В 2015 підвищений до заступника начальника генштабу, в 2016 – першого заступника, де працює і досі.
генерал-полковник Сергій Попко – при Януковичі очолював Головний командний центр ЗСУ, був підвищений до генерал-лейтенанта, в 2013 отримав «Хмельницького» ІІ ступеня. Продовжував очолювати центр до 2016 навіть не помітивши люстрації, в березні 2016 підвищений до командувача Сухопутних військ, через рік – отримав генерал-полковника, в серпні 2019 став головним інспектором Міноборони, в травні 2020 звільнений на пенсію.
генерал-полковник Олександр Сирський – при Януковичі був заступником начальника Головного командного центру ЗСУ. При Порошенку став начальником штабу АТО, за «Дебальцевський котел» отримав «Хмельницького» ІІІ ступеня і генерал-лейтенанта, в 2017 очолив АТО/ООС. «Зеленою» владою підвищений до командувача сухопутних військ.
генерал-полковник Руслан Хомчак – при Януковичі комкорпусу, згодом очолював оперативне командування «Південь», отримав командування разом зі званням генерал-лейтенанта в 2013 році. «Герой» Іловайського котла, підвищений за це до начальника штабу сухопутних військ, згодом замінив Муженка і став начгенштабу, «зеленими» призначений головнокомандувачем ЗСУ.
генерал-лейтенант Віктор Бокій – при Янукович був заступником начштабу оперативного командування «Північ», при Порошенку піднявся до заступника начальника генштабу, де і перебуває до цього моменту. В липні 2014 отримав «Хмельницького» ІІІ ступеня.
генерал-лейтенант В’ячеслав Горбильов – при Януковичі був заступником начальника Центрального ракетно-артилерійського управління ЗСУ. Люстрацій не помітив, в 2015 році отримав генерал-майора і посаду командувача ракетних військ і артилерії ЗСУ, де знаходиться і досі, в 2018 – став генерал-лейтенантом.
генерал-лейтенант Андрій Грищенко – при Януковичі очолював 72-гу ОМБР в Білій Церкві, був депутатом міськради від Партії регіонів, «відзначився» постачанням майна військової частини «антимайданівцям». Люстрацій чи якихось інших наслідків не помітив, в травні 2015 отримав «Хмельницького» ІІІ ступеня і був підвищений до першого заступника командира Оперативного командування «Північ», в 2016 став командиром ОП «Північ», в 2017 став генерал-лейтенантом, в 2018 став заступником командувача сухопутних військ ЗСУ.
генерал-лейтенант Павло Зуєв – при Януковичі очолював повітряне командування «Південь». При Порошенку піднявся до заступника командувача Повітряних сил України, при Зеленському – заступник начальника Генштабу.
генерал-лейтенант Ігор Криштун – при Януковичі очолював Військову службу правопорядку, при Порошенку сидів на тому самому місці до звільнення в 2021 при Зеленському. Встиг стати учасником кількох скандалів – із забиранням волонтерських автомобілів у армії та з побиттям військомослужбовця. В серпні 2015 отримав «Хмельницького» ІІІ ступеня.
генерал-лейтенант Олександр Локота – при Януковичі очолював штаб ОП «Північ». При Порошенку очолив ОП «Північ», потім став застуником командувача сухопутних військ, згодом – заступником начальлника Генштабу.
генерал-лейтенант В’ячеслав Назаркін – при Януковичі начальник управління спецоперацій генштабу ЗСУ. При Порошенку – перший заступник командувача ОП «Захід», потім – командувача Сухопутних військ.
генерал-лейтенант Ігор Павловський – при Януковичі очолював штаб 8-го армійського корпусу, при Порошенку – начальник тилу ЗСУ, згодом заступник міністра оборони. В 2015 отримав генерал-лейтенанта і «Хмельницького» ІІІ ступеня, в 2017 став фігурантом справи НАБУ і СПА за участь в корупційній схемі з розкрадання коштів під час закупки палива. В 2019 звільнився за станом здоров’я.
Це тільки одиниці, вищий генералітет, якась мізерна частка – мені далі просто ліньки перелічувати, бо вже кількість генерал-майорів в Україні буде вимірюватись сотнями.
У мене тільки одне питання. А хто всі ці люди?
Ті, хто при Януковичі армію знищив, щоб на початок війни у нас її «не було»? Тоді чому їх врятували від звільнень, підвищили і нагородили?
Успішні реформатори армії, які врятували її для народу? То якого дідька розповідати, що «у нас не було армії»? Тут одними генералами можна було Донецьк захищати – їх більше, ніж у гіркіна було бойовиків.
Щось тут не складається…
Втім, любителям вірити, що «коли Порошенко повернеться – він вже тепер точно всіх посадить» на таке начхати.
Пост спочатку надрукований тут: https://don-katalan.dreamwidth.org/3070549.html.
Tags: анализ, ато, история, порошенко, україна, янукович
Subscribe

promo don_katalan декабрь 29, 2014 14:39 115
Buy for 50 tokens
Расшифровка секретного плана адмиистративно-территориального устройства России после ее распада От гуляющих по сети различных вариантов "государственного" устройства будущего российских территорий отличается наличием территорий в совместном управлении, возвратом исторических территорий…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments